Sportowe podsumowanie 2012 roku

• Autor usunął profil

• Data dodania: 2012-12-31 12:39

Rok 2012 już prawie za nami. Podsumujmy zatem chronologicznie, najciekawsze i najważniejsze wydarzenia sportowe ostatnich dwunastu miesięcy.

/ Fot. PAPW futbolu styczeń stał pod znakiem zmagań zawodników na Czarnym Lądzie, bowiem w Gwinei Równikowej i Gabonie rozgrywano kolejną już edycję Pucharu Narodów Afryki. W tym roku udało się przerwać trwającą od dwóch ostatnich edycji dominację reprezentacji Egiptu i po puchar niepodziewanie sięgnęli gracze Zambii, którzy w finale pokonali, wyżej notowane Wybrzeże Kości Słoniowej. Na początku stycznia FIFA wraz z France Football ogłosiły swoje wyniki w kategorii najlepszego piłkarza 2011 roku. Niespodzianki tutaj nie zanotowano i zgodnie z przewidywaniami kibiców i ekspertów po nagrodę sięgnął Argentyńczyk - Leo Messi.

W zimie doszło również do rozstrzygnięć w sportach zimowych. Justynie Kowalczyk niestety nie udało się wywalczyć pierwszej lokaty w Pucharze Świata i musiała się zadowolić drugą pozycją, tuż za Marit Bjorgen. W skokach narciarskich najwyżej z Polaków uplasował się Kamil Stoch, który w czasie sezonu 2011/12 siedmiokrotnie kończył zawody na podium, w tym dwukrotnie na pierwszej pozycji: w Zakopanem i Predazzo. Dzięki takim wynikom zajął ostatecznie w klasyfikacji Pucharu Świata 5. pozycję - najlepszą w dotychczasowej karierze.

Także marzec przyniósł fanom sportu, głównie piłki nożnej sporo emocji - niestety nie tylko tych pozytywnych. Zacznijmy jednak od informacji dobrych, bowiem właśnie w marcu Leo Messi ustanowił nowy rekord w Lidze Mistrzów zdobywając w jednym meczu aż pięć bramek. Drużyną, która musiała robić za "worek treningowy" był zespół Bayeru Leverkusen. Kilka dni później wszystkie stacje telewizyjne obiegł smutny obrazek znoszonego na noszach z murawy piłkarza Boltonu Wanderers Fabrice'a Muamby. Czarnoskóry zawodnik zasłabł w czasie spotkania 1/4 Pucharu Anglii z londyńską Chelsea i w stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie wykryto problemy kardiologiczne, co spowodowało zaprzestanie kariery.