Facebook Google+ Twitter

Sportowy bojkot niejedno ma imię! O jego historii słów kilka

Nieuczestniczenie w zawodach sportowych z powodów politycznych ma swoje korzenie w latach 30. ubiegłego stulecia. Ale w ostatnich latach zapał do bojkotów wyraźnie osłabł. Mimo to ich historia jest bardzo bogata.

Jesse Owens biegnący na stadionie olimpijskim w Berlinie (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jesse_Owens1.jpg) / Fot. Library of Congress, domena publicznaZdecydowanie na sportowych bojkotach najbardziej straciły igrzyska olimpijskie. Od pierwszych nowożytnych, rozegranych w 1896 r. w stolicy Grecji, były one nacechowane polityczne ale przyznanie organizacji imprezy nazistowskim Niemcom przelało czarę goryczy. Zza oceanem wybuchła żywa dyskusja w opinii publicznej, czy amerykańcy sportowcy powinni wziąć udział w berlińskiej olimpiadzie. Czytane przez czarnoskórą mniejszość dzienniki takie jak "The Philadelphia Tribune" i "The Chicago Defender" pisały, że zwycięstwo Afroamerykanów w centrum nazistowskiej ideologii będzie całkowitym zaprzeczeniem jej zapisów. I dużo się nie pomyliły - pamiętny triumf Jemesa Owensa wyprowadził z równowagi samego Adolfa Hitlera. Ale pojedynczy zawodnicy żydowskiego pochodzenia tacy jak Milton Green i Norman Cahners, postanowili zbojkotować igrzyska. Natomiast ówczesny hiszpański rząd postanowił zorganizować alternatywne zawody pod nazwą "Olimpiada ludowa". Nie doszła ona do skutku z powodu wojny domowej, która wybuchła w kraju na dwa dni przed rozpoczęciem igrzysk.

Stadion olimpijski w Montrealu (http://www.flickr.com/photos/maewest/3205101172/in/photostream/) / Fot. nessguidePo drugiej wojnie światowej polityczny zgrzyt pojawił się na olimpiadzie letniej w 1956 r. - Egipt, Irak i Liban nie pojawiły się w Melbourne w proteście działań państw zachodnich podczas kryzysu sueskiego. Natomiast Hiszpania, Szwajcaria i Holandia zbojkotowały imprezę, by w ten sposób sprzeciwić się inwazji ZSRR na Węgry. Zawodnicy z ChRL zaś nie startowali w Australii z powodu dopuszczenia na olimpiadę reprezentację Tajwanu. Siłę afrykańskiej solidarności cały sportowy świat poznał w 1976 r., kiedy 28 państw z czarnego lądu zbojkotowało igrzyska w Montrealu. Powód? Nowozelandzka reprezentacja w rugby odbyła tournée po Republice Południowej Afryki, mimo obowiązującej izolacji kraju z powodu polityki apartheidu. Niepojawienie się tak wielu krajów na igrzyskach miało być odpowiedzią na decyzje MKOl-u, który nie podjął żadnych działań podtrzymać izolację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

kibic
  • kibic
  • 06.05.2012 15:49

Relacja ze spotkania finałowego Polska a Turcja w piłce siatkowej jest o 16:30 na POLSAT SPORT albo tu można spróbować
http://relacje.wp.pl/opisrelacji.html?i=2287
albo tu
http://www.tv-przez-lnternet.pl/?reftv&utm_source=Adkontekst&utm_medium=cpc&utm_content=Reklama4_txt15&utm_campaign=telewizjawnecie&utm_term=sport.wp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.