Facebook Google+ Twitter

Sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne to rodzaj sportów, których uprawianie wiąże się z ryzykiem. Są bardziej niebezpieczne od innych dyscyplin sportowych. Wymagają dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także specjalistycznego sprzętu.

Ścianka wspinaczkowa / Fot. Ryszard KaliszPrzy uprawianiu sportów ekstremalnych nie zawsze sprawdza się powiedzenie, że „sport to zdrowie”, czasem sport to utrata zdrowia.

Sporty ekstremalne przeznaczone są dla osób o silnej potrzebie aktywności, które lubią ryzyko i podwyższony poziom adrenaliny (hormon odpowiedzialny za pobudzenie organizmu, wpływa na szybkość reakcji). Wówczas osiągają maksimum - ekstremum pobudzenia – fizycznego i psychicznego (stąd nazwa). Przykładami sportów ekstremalnych są: wspinaczka (wspinaczka skalna, lodowa, taternictwo, alpinizm), kolarstwo ekstremalne, narciarstwo ekstremalne, baloniarstwo, spadochroniarstwo (w tym base jumping), bungee, windsurfing, nurkowanie, kajakarstwo górskie, quady, rajdy samochodowe itp. Niektóre z wymienionych sportów np. bungee, quady dopiero od niedawna zyskały popularność. Moda na ich uprawianie przyszła ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Polacy chętnie wybierają wspinaczkę, windsurfing, kajakarstwo górskie, narciarstwo, paralotniarstwo, skoki na bungee i jazdę na quadach.

Wspinaczka – polega na zdobywaniu, osiąganiu określonych wysokości, z użyciem sprzętu pomocniczego umożliwiającego przemieszczanie się na wysokościach lub w celu zapewnienia bezpieczeństwa – asekuracja. Wspinaczkę można trenować na specjalnych ściankach, blokach, murach wysokościowych (ściankach wspinaczkowych) przeznaczonych właśnie do tego celu. Kojarzy się ze zdobywaniem szczytów górskich (alpinizm, taternictwo). Wspinaczka to również pokonywanie wysokich skał, mostów, bunkrów, ścian lodowych (wspinaczka lodowa). Najważniejszym elementem wyposażenia do wspinaczki są buty, które powinny być nieco mniejsze (2-3 numery) niż faktyczny rozmiar stopy. Konieczna jest też lina i inne detale: specjalna uprząż, asekuracyjny karabinek, ósemka – przyrząd przydatny przy zjazdach, woreczek na magnezję (z magnezją – białym proszkiem, zapobiegającym poceniu się rąk), ekspres – dwa złączone karabinki ułatwiające pokonywanie wysokości. W niektórych miejscowościach można zapisać się na kursy lub szkolenia z zakresu wspinaczki. Prowadzą je profesjonaliści – licencjonowani instruktorzy. Kursy trwają od 2 – 7 dni, w zależności od tego, na jaki się zapiszemy. Ceny wahają się w granicach 500 – 1000 złotych. Warunkiem jest ukończenie 14 lub 18 lat. Jeżeli osoba jest niepełnoletnia, niezbędna będzie pisemna zgoda rodziców/opiekunów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krzysztof Ziółkowski
  • Krzysztof Ziółkowski
  • 19.10.2010 16:24

Sporty 'ekstremalne' to okreslenie pismackie, obliczone na wywolanie sensacji i dreszczu emocji u odbiorcy. Treść artykułu dowodzi zerowej wiedzy na temat sportów uprawianych rekreacyjnie przez duża część aktywnej fizycznie populacji krajów rozwiniętych. Autor nie pokusił się nawet na poznanie prawidlowego słownictwa (konsultacja merytoryczna wikipedii byłaby aż naddto wystarczajaca).

Defincja: sport ekstremanly to jest ten który ja aktywnie uprawiam, sport wyczynowy to ten, który oglądam w telewizji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.