Facebook Google+ Twitter

Sposób na natłok informacji? – RSS

Część z Was na pewno zauważyła pojawiające się na niektórych stronach dziwne pomarańczowe kwadraciki i dziwny skrót RSS.

Czym jest owo magiczne RSS? To nic innego jak Really Simple Syndication – sposób przesyłania nagłówków informacji oparty na języku XML. Zamiast odwiedzać dziesiątki stron w celu sprawdzania pojawiających się na nich informacji, wystarczy wpisać w specjalnym programie (czytniku RSS) adresy kanałów i co określony czas otrzymywać informacje o pojawiających się wiadomościach.


Praktycznie każda strona oferuje przesyłanie nowinek kanałem RSS. Istnieją także strony katalogujące kanały RSS. Do największych i najbardziej znanych w Polsce należą: rssy.pl , cafenews.pl , rss.mrok.org , skupiające informacje o setkach dostępnych w języku polskim kanałów.

RssReader Pozostaje kwestia wyboru oprogramowania do zbierania informacji RSS. W serwisach dostępne są liczne darmowe czytniki dla Windows: RSSreader ( http://www.rssreader.com/ ), RSS Bandit ( http://www.rssbandit.org/ ), Cafe News (http://www.cafenews.pl/ ) , Paseczek ( http://www.paseczek.pl/ )  lub pracujące pod Linuxem: RSSOwl (http://www.rssowl.org/), Yet Another RSS Reader ( http://yarssr.sourceforge.net/ ). Również wszystkie najpopularniejsze przeglądarki internetowe maja możliwość odczytywania kanałów RSS.

Jak to zwykle bywa z technologiami internetowymi, już w momencie opublikowania RSS był przestarzały i pełen dziur. Pomału coraz większą popularność zdobywa jego następca – Atom w wersji 1.0.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Autor porusza ważną kwestię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.