Facebook Google+ Twitter

Sposób na niesolidnego kontrahenta

Od dłuższego czasu powraca temat niesolidnych płatników i firm mających z nimi problemy. Kolejne pomysły ustawodawców nic albo prawie nic nie wnoszą.

Ostatnio zbadano, co zmieniła ustawa, która miała na celu poprawę przepływu gotówki między firmami. Wyniki nie zaskakują. Firmy, którym ustawa miała służyć, ze starchu przed utratą klientów nie naliczają odsetek od przeterminowanych płatności. A "rozpuszczeni" klienci nic nie zmienili w sposobie regulowania swoich należności. Przecież nie ma tańszego kredytu, jak kredyt u swojego dostawcy. A ci, w obawie przed utratą nawet najmniejszego odbiorcy, wolą dogadać się co do warunków spłaty zadłużenia niż naliczyć odsetki i narazić się klientowi. Zresztą egzekucja należności w drodze niekończących się procesach sądowych też nie jest wyjściem.

Moim pomysłem na rozwiązanie problemu przeterminowanych należności jest wprowadzenie ustawą zakazu wrzucania w koszty faktur, które zostały zapłacone po terminie płatności. Do każdej faktury stanowiącej koszt dla firmy powinien być podpięty dowód płatności – gotówkowy lub przelewowy. Ustawa powinna też regulować nieprzekraczalny termin płatności, który mógłby być uzależniony od wartości faktury. I tak np. faktury do 1000 zł - termin płatności nie dłuższy niż 14 dni, 5000 zł - 21 dni, 20 000 tys. – 30 dni, itd. Wprowadzenie ustawowego zakazu zaliczania faktur przeterminowanych jako kosztu zmobilizowałoby wiele firm do terminowego regulowania należności i poprawiło płynność finansową ich samych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.