Facebook Google+ Twitter

Sposób na pomaganie - wolontariat rodzinny

Co wspólnego z opieką i pomocą dzieciom niepełnosprawnym może mieć uczennica szkoły podstawowej czy gimnazjum, w końcu same jeszcze będące dziećmi czy przyszły informatyk lub prawnik? Wszyscy mogą pomagać, tworząc rodzinny wolontariat!

Grupa B.A.Z-A.A. - to rodzinna grupa wolontariuszy. Co prawda Adam i Beata, studenci V roku (Adam - Uniwersytetu w Białymstoku, Beata - Politechniki Białostockiej) pobierają się dopiero za rok, ale można chyba uznać, że już są rodziną.

Adam Tucholski i Beata Suwała, nominowani do tytułu Wolontariusza Roku. 2008 podczas kursu na wychowawcę wypoczynku dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie podnoszą swoje kwalifikacje nie tylko zawodowe, ale też woluntarystyczne. / Fot. J. Ostrowski, archiwum Stowarzyszenia JEDEN WIATAdam i Beata mają po 23 lata i są wolontariuszami Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski Jeden Świat praktycznie od czasu jego powstania, a więc już od sześciu lat. Początkowo pomagali podczas terapeutycznych wyjazdów organizowanych przez Stowarzyszenie. Uczestniczą w projektach realizowanych przez Stowarzyszenie. Jednym z nich był projekt „Wspólny Świat – Europa”, prowadzony ze środków programu Młodzież w Działaniu. Byli tam członkami grupy inicjatywnej, podobnie jak młodziutkie siostry Adama: Zofia - Aleksandra uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej Nr 44 w Białymstoku oraz Agnieszka, uczennica II klasy Gimnazjum Nr 18 im. króla Stefana Batorego w Białymstoku.

Zosia i Agnieszka razem z koleżankami z grupy POWER ORANGErs odbierają Puchar Ambasadorek Praw Dziecka z rąk Rzecznika Praw Dziecka. / Fot. J. Ostrowski, www.jedenswiat.fotosik.pl archiwumAdam i Beata oprócz opieki nad dziećmi podczas zajęć i wyjazdów, pomagają w prowadzeniu strony internetowej, gromadzą dokumentację fotograficzną, pomagają w organizowaniu festynów i imprez. Służą radą i pomocą w zakresie obsługi informatycznej, uczą obsługi komputera. Są bardzo lubiani przez dzieci.

Zosia i Agnieszka, mimo bardzo młodego wieku, są bardzo zaangażowane w działania Stowarzyszenia Jeden Świat. Na wszystkich imprezach i wyjazdach rodzeństwo opiekuje się młodszymi dziećmi, podczas wyjazdów na przeglądy i festiwale pomagają przy prowadzeniu prób i w czasie samych występów. W tym roku obsługiwały jako wolontariuszki kilka imprez, prowadzonych przez inne organizacje. Były to „Zaczarowana Piosenka” w Łazienkach Królewskich (malowały dzieciom twarze, robiły fantazyjne fryzury, rozdawały baloniki Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko). Także uczestniczyły w Grze Miejskiej, organizowanej przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka, uzyskały tytuł Ambasadorek Praw Dziecka, wykazując się bardzo dobrą znajomością tych praw zdobyły Puchar Rzecznika Praw Dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.02.2010 21:48

Nic nie jest tyle warte co uśmiech osoby będącej w potrzebie i dla takiego uśmiechu warto poświęcić nawet swój wolny czas. Duży plus dla autora, za poruszony temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolontariat daje satysfakcję ale i wiedzę. Dlatego na pewno nie jest bezinteresowny, tylko nieodpłatny. Zapraszam wszystkich, nie tylko uczniów, każdy umie pomagać, a naprawdę warto. Najcenniejszy jest uśmiech, który mogę wywołać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolontariat naprawdę daje satysfakcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę mi głupio czytać o ... tym

Komentarz został ukrytyrozwiń

9 lutego 2009 roku, TVP2, godzina 19.05 - relacja na żywo z Wielkiej Gali Wolontariatu

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, jeśli ktoś pisze o innych - niezależnei od ich pokroju - to jest to dośc niezwykłe w dzisiejszych czasach i na dodatek w Polsce.
Muszę przyznać, że taka postawa jest niemodna.
A artykuł przygnał "życzliwych" w zakątki podlinkowane przez Autora.
I zaczęło się!
Co znaczy bezinteresowna zawiść!
Oby młodzi bohaterowie felietonu tego nie przeczytali, bo opadną Im skrzydła ...
I będzie "Mamo, podcięto mi skrzydła" :-P
A ja się dowiedziałam, ze jestem ... sponsorowana!
Siła mediów jest miażdżaca!
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090108/MAGAZYN/347830176

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałam dodać, że możemy pomóc. Wolontariuszom i podopiecznym. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego i każdy płatnik podatku dochodowego może 1% przekazać na taką właśnei organizację.
Teraz to bardzo proste. Wystarczy znać KRS i nazwę organizacji.
KRS 0000144665
a nazwa?
Kilkakrotnie pada w artykule.
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski Jeden Świat, ul. Konwaliowa 3 lok A, Białystok, tel. 504694688

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest bardzo dobry sposób. Wiem coś o tym. Na dodatek ... skąd ja znam bohaterów artykułu?
:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.