Facebook Google+ Twitter

Sposób na pracę, czyli kłamstwa w CV

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-24 19:39

Brak pracy często prowadzi do frustracji i utraty wiary we własne siły i możliwości. Gdy jednak na horyzoncie pojawi się oferta wymarzonego stanowiska jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby zdobyć wymarzoną posadę.

Z ubiegłorocznych badań przeprowadzonych przez grupę Synovate Polska wynika, że 22 proc. kandydatów na określone stanowisko przyznaje się do dodawania do CV obrabianych komputerowo zdjęć, na których wyglądają lepiej niż w rzeczywistości. Przedłużone włosy, wyretuszowana cera czy podkoloryzowane oczy to normalność.

„Byłam bardzo zaskoczona, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej zamiast młodej i atrakcyjnej brunetki pojawiła się starsza pani. Jak się później okazało dołączone do CV zdjęcie to było jej fotografią tyle, że sprzed kilkunastu ładnych lat” - mówi Dominika Tarczyńska, osoba odpowiedzialna za rekrutację pracowników jednego z mieszczących się we Wrocławiu banków.

Szukający zatrudnienia podają również, że znają lepiej niż w rzeczywistości programy komputerowe i języki obce. Takie osoby stanowią 18 proc. ogółu osób ubiegających się o konkretne stanowisko. Spora grupa potencjalnych pracowników ukrywa lub nie podaje informacji o swoim stanie cywilnym czy dzieciach (13 proc.).

„Gdybym na wstępnie przyznała się, że mam męża i dwoje dzieci w wieku szkolnym nikt by ze mną nie chciał rozmawiać. Obecnie liczy się dyspozycyjność, a matka z dzieckiem to kłopot. A ja tych dzieci mam dwoje”- mówi Monika, która po 2 latach poszukiwań znalazła zatrudnienie w salonie fryzjerskim renomowanej firmy.

Jaki jest cel takich kłamstw? Oczywiście zdobycie wymarzonej posady. Jednak wprawione już oko osoby rekrutującej jest w stanie wychwycić wszystkie niezgodności. Wystarczy kilka pytań, a rekruter wie, że ma do czynienia z oszustem. Oczywiście taka osoba jest automatycznie dyskwalifikowana, bo, po co komu pracownik-kombinator.

Zdarzają się też sytuacje, gdy na drobne kłamstewka przymyka się oko. Jednak już przy pierwszym zadaniu powierzonym pracownikowi prawda wychodzi na jaw.
„Często pracodawcy celem weryfikacji dzwonią do szkół oraz byłych pracodawców szukając w ten sposób potwierdzenia kwalifikacji pracownika. Nie raz i nie dwa okazało się, że podane firmy w ogóle nie istnieją, lub dana osoba nie miała z nimi niczego wspólnego. Dlatego lepiej pisać prawdę niż zapracować sobie na złą opinię już na samym starcie” - radzi Tomasz Kotliński, zawodowy head hunter.

Pomimo tego, że około 30 proc. ludzi w swoich CV najzwyczajniej kłamie a około 40-60 procent nagina fakty to nie wszyscy kandydaci koloryzują rzeczywistość. Jak wynika z badań im wyższy poziom wykształcenia wśród osób szukających pracy, tym mniejsze przyzwolenie na kłamstwa w życiorysie. Jednie 34 proc. osób z wyższym wykształceniem uważa, że dopuszczalne są drobne zmiany w życiorysie, a aż 63 proc. nie dopuszcza nawet najmniejszych korekt.

Wszystkim pracodawcom pozostaje wiec życzyć samych lojalnych pracowników, którzy od początki budują swoją wiarygodność i mają rzeczywiste kwalifikacje.

Źródła:
1. weblog.infopraca.pl
2. karieramanagera.pl
3. weblog.infopraca.pl
4. synovate.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.06.2009 11:20

Słusznie pisze P. Seweryn, osobiście przekonałem się, że w trakcie rozmów przedwstępnych z młodymi absolwentami studiów wyższych i nie tylko, już na samym początku wychodzi różnica pomiędzy tym co sobą reprezentują, a tym co napisali w CV - Curriculum Vitae. Niestety życie nadal udowadnia, że kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podstawowa zasada każdego poradnika dotyczącego CV: nie kłamać ani nie zawyżać kwalifikacji, bo i tak szybko wyjdzie to na jaw... Niestety, jak widać, wielu osób to nie przekonuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.