Facebook Google+ Twitter

Sposób na rosnący dług publiczny?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-06-26 08:13

Ostatnio dość głośno zrobiło się wokół tematu związanego z długiem publicznym, który powoli sięga wysokości 60 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB). Konstytucja zabrania rządowi przekroczenia tej granicy.

 / Fot. PAP/Lech MuszyńskiAby nie dopuścić do wzrostu wielkości długu publicznego, rząd w ostatnim czasie proponuje zmiany w podatku od towarów i usług, czyli podniesienie przyszłorocznych stawek podatkowych. Dodatkowo zastanawia się nad kolejnym wzrostem stawek akcyzy. Zarówno podatek VAT jak i akcyza są dwoma największymi źródłami dochodów państwa.

Z jednej strony podniesienie stawek podatkowych w znacznym stopniu wpłynie na zmniejszenie "dziury budżetowej", a co za tym idzie - na obniżenie relacji długu publicznego w stosunku do PKB.
Z drugiej strony przyczyni się do wzrostu cen towarów oraz spadku zamożności konsumentów. Ceny brutto towarów będą wyższe z powodu większego podatku naliczonego od ceny netto, a konsumenci za takie same wynagrodzenie będą mogli kupić mniej.

Wzrost akcyzy na tytoń, alkohol i paliwo spowoduje wzrost cen tych towarów. Oczywiście wszystko odbije się na konsumencie, który jako ostatni w łańcuchu obrotu towarami pokrywa wszystkie narzuty, marże i opłaty. Jakakolwiek decyzja rządu w zakresie podatku i akcyzy przyczyni się do kolejnego obciążenia budżetu Polaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.06.2009 08:16

Dodatkowe źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,6754211,Jak_ratowac_budzet_.html?utm_source=Nlt&utm_medium=Nlt&utm_campaign=5723777?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4777659

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.