Facebook Google+ Twitter

Sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego gazu

Od kilku dni w całej Europie mówi się o "kryzysie gazowym". Rosjanie odcięli gaz i po raz kolejny dali nam do myślenia co zrobić, żeby się uniezależnić od ich surowca.

1 stycznia 2009r. Rosja zakręciła kurek z gazem Ukrainie, którą oskarżała o ponad dwa miliardy zadłużenia. Obie strony ciągle nie mogą dojść do porozumienia i upierają się przy swoich wersjach. Konsekwencją sporu jest to, że Gazprom odcina gaz Europie. Polska na razie nie ma problemu, ponieważ Radosław Sikorski zapewnił, że posiadamy zapasy gazu, wystarczające nawet do końca zimy. Nie wszystkie kraje są w tak dobrej sytuacji, przykładem może być Słowacja, gdzie wprowadzono gospodarczy stan wyjątkowy. Rosjanie po raz kolejny dają nam do myślenia co zrobić, żeby nie martwić się o dostawy gazu i jakie kroki trzeba podjąć, żeby plany doszły do skutku.

Gazociąg do Norwegii

W 2001r. podpisano wstępną umowę z Norwegią, krajem skandynawskim, który ostatnio sprzedaje rekordowe ilości gazu. Umowa dotyczyła gazociągu mającego znaleźć się na dnie Bałtyku. Po wygranych wyborach przez koalicję SLD-UP rząd Leszka Millera powołany przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego zastopował decyzję.

Wydobycie krajowe

W Polsce złoża gazu wynoszą 103 mld m sześć. Jest to zdecydowanie za mało jak na zapotrzebowanie kraju, dlatego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma w planach wzrost wydobycia z 4,3 mld m sześć.rocznie na 5,3. Będzie to jednak możliwe dopiero w 2014 roku.

Bernau - Szczecin

Aleksander Gudzowaty wznowił rozmowy z PGNiG w sprawie budowy gazociągu Bernau - Szczecin. Długość rury wynosiłaby do granicy 28 kilometrów,a jej koszt to 100 mln złotych. Polska mogłaby wtedy otrzymywać 5 mld metrów sześciennych z Wielkiej Brytanii lub Norwegii. Według Gudzowatego to najlepsza opcja, by zabezpieczyć Polską przyszłość gazową.

Gazoport w Świnoujściu

Obecnie trwają prace nad projektem związanym z budową terminalu, która ma być zakończona w 2014 roku. Koszt inwestycji to ponad 2,5 mld złotych. W pierwszym etapie gazoport będzie w stanie przejąć około 2,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. PGNiG prowadzi rozmowy z dostawcami. Najprawdopodobniej chodzi tu o kraje Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu. Możliwa jest również współpraca z Norwegią. Gdybyśmy importowali 5 mld m sześciennych gazów rocznie z Morza Północnego potrzebowalibyśmy tylko trzy jednostki. Jeśli gaz będziemy sprowadzać z Afryki, to potrzeby będą trzy razy większe. Nieoficjalnie mówi się, że w budowę statków mają być zaangażowane polskie stocznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.