Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1047 miejsce

Sposób na wstydliwy problem rogowacenia skóry

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-21 15:19

Zauważyłeś na swojej skórze małe grudki, które wyglądem przypominają „gęsią skórkę”? W czasie zimowych dni problem rogowacenia naskórka znacznie się nasila. Co robić, żeby zmniejszyć uczucie dyskomfortu?

Rogowacenie okołomieszkowe skóry (tzw. keratosis pilaris) jest łagodną, choć uciążliwą jednostką chorobową, której przyczyną jest nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Powstające czopki rogowe, przypominające wyglądem „gęsią skórkę”, w największym nasileniu pojawiają się na udach i ramionach, choć osoby dotknięte tą dolegliwością mogą odczuć zmiany także na twarzy, policzkach, w okolicach brwi, przedramionach czy nawet pośladkach. Objawem jest nieestetycznie wyglądająca, zaczerwieniona skóra, dla wielu stająca się wstydliwym problemem, który nie zawsze da się ukryć np. pod ubraniem – zresztą, jak tłumaczy lekarz dermatolog Marek Lewandowski, nie to stanowi receptę na to zaburzenie.

Skąd to się bierze?

Najczęściej rogowacenie związane jest z nadmiernym wysuszeniem skóry, co w gruncie rzeczy stanowi naturalny proces dokonujący się w organizmie. Problem pojawia się, gdy obumarłe komórki nie ulegają złuszczeniu, lecz zalegają na skórze. Mimo że oprócz estetyki, zmiany chorobowe na ogół nie powodują żadnych dolegliwości, czasem jednak mogą być przyczyną uporczywego świądu i pieczenia. Wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z rogowaceniem mieszkowym, którego nie warto ignorować.

- Keratosis pilaris traktuje się jako jednostkę chorobową, mimo że nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i może ustąpić samoczynnie. W przypadku, gdy zauważamy nasilone objawy lub pragniemy szybko pozbyć się tego problemu, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty kosmetyczne lub zasięgnąć porady dermatologa - radzi dr Marek Lewandowski.

Warto wiedzieć!

Rogowacenie okołomieszkowe najczęściej przekazywane jest genetycznie i wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem witaminy A do organizmu. Niemniej rogowacenie może być również nabyte, co spowodowane jest w głównej mierze suchością powietrza.

Witamina A, C i dobry krem!

Na pewno w walce z rogowaceniem skuteczne okaże się uzupełnienie niedoborów witaminy A i C. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak marchewka, szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Znaczną poprawę stanu skóry można także uzyskać dzięki stosowaniu peelingów czy masaży szorstką rękawicą, jednak w momencie, gdy w sposób mechaniczny uszkodzimy zmiany skórne (np. wyskubując czopki rogowe) możemy doprowadzić do nasilenia dolegliwości i pojawienia się blizn.

UWAGA!

Wymienionych powyżej zabiegów nie stosujemy, gdy zmiany znajdują się w stanie zapalnym!

Skuteczniejszym sposobem staje się zatem stosowanie kosmetyków przeznaczonych specjalnie na tę dolegliwość, których głównym atutem jest działanie nawilżające i przeciwzapalne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Muszę też dodać, że preparaty Q10 wprowadzane są od Stycznia 2012 roku do aptek na terenie Polski.
Tylko klasa posiadająca może sobie na to pozwolić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zapominajmy, że w miarę upływu lat i stajemy się starsi, nasz organizm cechuje spowolniony proces przemiany materii. Następuje w organizmie osłabienie i trudności w syntetyzowaniu związków katalitycznych a to z kolei na ogólne funkcje organizmu.
Szczególnie ważne jest, aby w sprawach dotyczących dermy, stosować kosmetyki i lekarstwa zawierające enzym Q10. Zbyt mało uwagi poświęca się Q10 pod względem jego wpływu na długowieczność. Okazuje się, że przy pomocy Q10, osiągniecie wieku 100 lat w pełnej sprawności i zdrowiu, to żaden problem.
W tej chwili jest to dla przeciętnego Polaka problem natury finansowej, ponieważ bogatsi z Zachodu mając większe zasoby finansowe, chcą przedłużyć sobie życie o kilka dziesiątek lat, wykupują na bieżąco.
Miejmy nadzieję, że za dziesięć lat też będziemy mieli te możliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.