Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2204 miejsce

Sposoby na zmniejszenie emisji CO2

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-06 08:14

Opublikowany kilka dni temu raport GUS podaje, że aż 35 proc. przejazdów krajowych to tzw. "puste przebiegi". Oznacza to, że aż co trzeci pojazd wiezie tylko powietrze. Internet podsuwa rozwiązania na tego rodzaju marnotrawstwo.

Opublikowany kilka dni temu raport Głównego Urzędu Statystycznego podaje, że wśród polskich firm transportowych „puste przebiegi” stanowią aż 23 proc. przebiegów pojazdów w transporcie samochodowym. W transporcie krajowym wskaźniki te są dużo wyższe i wynoszą aż 35 proc.. Oznacza to, że przeciętnie na 100 przejazdów zarobkowych w transporcie krajowym aż 35 wykonywanych jest całkowicie bezużytecznie. Ta liczba świadczy o nieefektywnym wykorzystaniu samochodów w skali całego kraju i jest bardzo niepokojąca w czasach gdy ograniczanie emisji CO2 jest koniecznością.

Jaka jest przyczyna tak wysokiej liczby pustych przebiegów?Większość przewozów wykonywana jest przez małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające kilka samochodów. To właśnie w tych niewielkich przedsiębiorstwach zjawisko "pustych przebiegów" jest największe, ponieważ mała liczba pojazdów utrudnia im zaawansowane planowanie tras. Bardzo często zdarza się, że kierowca wykonuję daną trasę specjalnie dla jednego tylko zlecenia i zmuszony jest wracać na pusto. Znalezienie ładunku na trasę powrotną niewątpliwie stanowi dodatkowy zysk dla firmy transportowej. Jednocześnie jest to korzystne dla całego społeczeństwa - wykorzystanie pojazdu który i musi pokonać tą trasę oznacza oszczędność energii i mniejsze zanieczyszczenie.

Oczywiście, w niektórych sektorach transportu nie da się całkowicie wyeliminować pustych przebiegów (np. ciężarówki dowożące materiały na budowę zawsze wracają puste) jednak w większości przypadków można je znacząco zmniejszyć. Dotyczy to na przykład przeprowadzek, przewozu mebli, pojazdów i różnego rodzaju ładunków.

Internet podsuwa rozwiązaniaJednym z rozwiązań problemu tzw. „pustych przebiegów” są serwisy aukcyjne usług transportowych. Niedawno powstała w Polsce pierwsza strona internetowa tego typu - clicktrans.pl. „Idea takich serwisów jest zaskakująco prosta: użytkownik wystawia przedmiot do transportu np. motor czy meble, a następnie czeka aż przewoźnicy (firmy transportowe lub osoby prywatne), którzy akurat jadą daną trasą sami się do niego zgłoszą i dzięki formie „aukcji w dół”, umożliwią uzyskanie najkorzystniejszej oferty” - mówi twórca clicktrans.pl Agnieszka Korzeniewska.

Tego rodzaju optymalizacja wykorzystania pojazdów w skali globalnej pozwala na
zmniejszenie emisji spalin, oszczędność energii, lepsze wykorzystanie pojazdów oraz zmniejszenie korków na drogach.

Transport drogowy to poważne źródło zanieczyszczeń (pyłów, niemetanowych lotnych związków organicznych, tlenków azotu itd.). Transport samochodowy jest równocześnie jednym z głównych dostarczycieli gazów cieplarnianych w szczególności dwutlenku węgla (CO2) co niewątpliwie przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych.

W obecnych czasach, kiedy tematyka szeroko pojętej ochrony środowiska jest tak ważna, a Polska jako kraj emitujący ogromne ilości szkodliwych substancji do atmosfery musi dostosować się do dyrektyw unijnych, serwisy takie jak clicktrans.pl wydają się być bardzo pożyteczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pitolenie trzy po trzy... A co powiedzieć o statkach które np. z Rotterdamu idą do Gdańska "pod balastami"? Wiadomo, że każdy stara się minimalizować koszty, ale nie zawsze się to udaje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co mają wozić w kursach powrotnych pojazdy specjalistyczne: cementowozy, chemikaliowozy, samochody do przewozu drewna. Ale koncepcja generalnie słuszna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.