Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

40033 miejsce

Spotify na celowniku. Thom York z Radiohead usuwa swój solowy album z serwisu

„Nowi artyści nie zarabiają praktycznie nic na serwisach streamingowych” - krytykuje Spotify Thom York.

wpis Thoma Yorka na Twitterze / Fot. źródło własneGłównym powodem zachowania wokalisty są zbyt niskie kwoty, jakie otrzymują artyści za odtwarzanie piosenek przez korzystających z serwisu internautów. Jest to szczególnie dotkliwe dla debiutujących artystów. Z informacji podanych parę miesięcy temu przez The New York Times wynika, że za jednorazowy odsłuch utworu artyści dostają jakieś 0,5-0,7 centa. Duże zyski pojawiają się tylko wtedy, gdy artysta jest już znany i może liczyć na zainteresowanie użytkowników. Taką popularnością cieszy się np. utwór „Get Lucky” powstały w wyniku kolaboracji Daft Punk z Pharellem Williamem.

Jak cytuje wypowiedź Thoma Yorka portal NaTemat : „Chodzi o ustalenie modelu, który będzie cenny. Mali producenci i nowi artyści nie są w stanie się utrzymać. Trzeba zmienić model dla nowych piosenkarzy albo dla nowych producentów muzycznych. Mamy do czynienia z ludźmi przemysłu muzycznego. Próbują oni opanować system dystrybucji. Sztuka ucierpi, jeśli nie sprawimy, że system będzie sprawiedliwy dla nowych artystów”. To ważny głos w debacie na temat przyszłości muzyki. Już teraz wielu wykonawców utrzymuje się głównie z koncertów, ponieważ na kupno płyt nie może liczyć. Solidaryzując się z dopiero zaczynającymi karierę artystami, wykonawca zwraca uwagę na wagę problemu. Na Spotify nie znajdziemy już solowego albumu „The Eraser” oraz „Amok” – albumu powstałego w ramach projektu „Atoms for Peace”. Są także zespoły, które od początku istnienia nie zgodziły się na umieszczenie swoich płyt na serwisie. Należą do nich Led Zeppelin i King Crimson.

Szwedzki serwis wydał w tej sprawie oświadczenie : - Ciągle jesteśmy na wczesnym etapie długoterminowego projektu, który już ma bardzo pozytywny wpływ na artystów i muzykę. Jak do tej pory zapłaciliśmy posiadaczom praw autorskich 500 milionów dolarów, a do końca tego roku będzie to miliard. Spora część tej sumy idzie na szlifowanie talentów i produkcję nowej muzyki. Jesteśmy w 100 procentach zmotywowani, by uczynić Spotify serwisem tak przyjaznym artystom jak to tylko możliwe. Nieustannie rozmawiamy z muzykami i menedżerami o tym, jak możemy pomóc ich karierom - napisało Spotify.

Spotify ruszyło w Polsce w lutym 2013 roku. Dzięki niemu otrzymujemy bez żadnych opłat dostęp do ponad 20 milionów utworów. Jeżeli zapłacimy abonament w wysokości ok. 20 zł, będziemy mogli słuchać ulubione piosenki bez przerw na reklamy. Na rynku na podobnej zasadzie działają też francuski serwis Deezer, norweski WiMP oraz rodzimy Muzo.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.