Facebook Google+ Twitter

Spotkać noblistów - bezcenne!

Pierwszy dzień oficjalnej części obchodów 25 rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie obfitował w niezapomniane spotkania, wypowiedzi i gesty.

Abdulaziz bin Abdullah Al Saud (P) syn króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha Bin Abdulaziz Al Saud w sobotę odebrał z rąk Lecha Wałęsy (L), w Gdańsku, w imieniu ojca, przyznaną po raz pierwszy, Nagrodę Lecha Wałęsy. / Fot. PAP/Adam WarżawaW piątkowy poranek rozpoczęła się się oficjalna część obchodów 25 rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Na pierwszy dzień zaplanowano dwie konferencje prasowe, Forum Młodych oraz laudację do jutrzejszej sesji naukowej.

Od wczesnych godzin porannych przed budynkiem Filharmonii w Gdańsku tłoczyli się młodzi ludzie z 44 krajów, dziennikarze i mnóstwo osób obsługujących spotkanie, które w wyjątkowy sposób miało uczcić rocznicę dnia, w którym Lech Wałęsa otrzymał Nobla. Z minuty na minutę coraz mocniej wyczuć się dało napięcie, dostrzec można było pełne wyczekiwania spojrzenia. Wreszcie przed gmach zaczęły podjeżdżać limuzyny.

Na godzinę jedenastą przewidziano spotkanie przedstawicieli mediów z ojcem Ziębą, Lechem Wałęsą, Frederikiem Willemem de Klerkiem, Shirin Ebadi i Adolfo Perezem Esquivelem. Od pierwszych chwil spotkania można było wyczuć niezwykłą atmosferę... Solidarności. Nobliści jednym głosem mówili o tym jak ważny jest światowy dialog, pokój na świecie i tolerancja.

Pierwsze słowa padły z ust o. Zięby. Zjeździł w ostatnich dniach całą Polskę w Expresie Solidarności. Z młodymi gośćmi z całego świata odwiedzał ważne dla naszego kraju miejsca. Następnie głos zabrała Shirin Ebadi, irańska prawniczka, pierwsza kobieta w Iranie, która została sędzią. Ta działaczka na rzecz praw kobiet i dzieci mówiła: - Mam nadzieję, że forum którego fundamenty zostały tutaj stworzone, prowadzi nas w stronę społeczeństwa, w którym nie będzie fanatyzmu i despotyzmu. Podkreślała także niezwykle ważną rolę młodych ludzi w zmienianiu świata na lepszy.

Następnie głos zabrał Frederik Willem de Klerk, człowiek który uwolnił z więzienia Nelsona Mandelę. Głównym przesłaniem jego inauguracyjnej wypowiedzi był fakt, że pokój na świecie wciąż nie nastał, bo nie wiemy jak go osiągnąć. Adolfo Esquivel niemal krzyczał: - Nie jest możliwe, by 35 tysięcy dzieci codziennie umierało z głodu! To ludobójstwo!

Nasze pięć minut

Uważni widzowie transmisji w TVN24 wiedzą, że i Wiadomości24.pl miały swój udział w tym spotkaniu. Pytanie skierowane do irańskiej laureatki prestiżowej nagrody z 2003 roku, Shirin Ebadi brzmiało:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.04.2009 12:31

To jest wersja testowa serwisu. Jeśli macie jakieś uwagi, zauważycie, że coś nie działa, piszcie do nas! .... no skoro testy to może i pójdzie kolejny mój plus dla jaśnie oświeconej Panny Natalii Klimczykównej ? zawsze to jakiś sposób by "wysadzić z siodełka" dominata?!


ciekawe jak to będzie widoczne w ostatecznym rozrachunku ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Ciekawa relacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Za całokształt relacji i bycie w samym sercu wydarzeń

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Marku za tą informację :) Nie byłam świadoma, że lece "live".. I dobrze bo może bym się nie czuła tak pewnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Uważni widzowie transmisji w TVN24 wiedzą, że i Wiadomości24.p....l"
widzowie TVP INFO też mieli tą przyjemność...;)
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.