Facebook Google+ Twitter

Spotkania u Paderewskiego: Krystian Tkaczewski

Spotkania u Paderewskiego to cykl koncertów letnich w kompleksie dworsko-parkowym w Kąśnej Dolnej. Odbywa się co roku, a od kilku lat zyskał zasięg ogólnopolski. Dzisiaj swój recital fortepianowy zaprezentował Krystian Tkaczewski.

Krystian Tkaczewski podczas dzisiejszego koncertu. / Fot. Kamil WszołekKoncerty w ramach imprezy cyklicznej Spotkania u Paderewskiego odbywają się co tydzień w Dworku I.J. Paderewskiego jedynej w świecie zachowanej posiadłości kompozytora. Wykonawcami są wybitni artyści z Polski i zagranicy. Dziś zaprezentował się Krystian Tkaczewski. Artysta urodził się w 1980 roku w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Występował w 12 krajach na trzech kontynentach. Był gwiazdą wielu znaczących festiwali. Znalazł chwilę, by ze mną porozmawiać.

Serdecznie gratuluję Panu dzisiejszego recitalu. Dzisiejszego wieczoru usłyszeliśmy takich klasyków jak Mozart czy Beethoven, ale nie zabrakło także polskich akcentów (Chopin, Szymanowski). Jak się wykonuje je w takim miejscu?
– Dworek w Kąśnej dolnej to magiczne miejsce. Można porównać atmosferę tego miejsca do słynnego dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Ostatnio miałem okazję grac tu 4 lata temu, i jak zawsze mam bardzo pozytywne przeżycia. To dom Paderewskiego – wielkiego pianisty, polityka i patrioty. Tu czuć ten klimat. Wspaniałe miejsce, dla mnie szczególne z tego też względu, że pochodzę z pobliskiego Tarnowa.

Jest Pan na studiach doktoranckich w Stanach Zjednoczonych. Jak wygląda ten artystyczny doktorat, nad czym Pan pracuje?
– Obecnie jestem na drugim roku studiów doktoranckich. Doktorat opiera się przede wszystkim na grze na instrumencie. Część pianistyczna jest bardzo rozbudowana. Będę musiał zaprezentować dwa obszerna recitale oraz wykład. Moim tematem będą mazurki Chopina – ich interpretacja. Będę prowadził ten wykład, oczywiście w języku angielskim i prezentował omawiane miejsca na fortepianie.

Jak wyglądają Pana najbliższe
plany koncertowe?

– W najbliższej przyszłości zagram kilka koncertów w Stanach Zjednoczonych. Najbliższy w konsulacie polskim w Nowym Jorku.

Czy muzyka polska jest popularna w Stanach Zjednoczonych?
– Najbardziej, oczywiście, Chopin. Bardzo wielu pianistów ma go w swoim repertuarze. Teraz zauważyłem, że popularny staje się także Szymanowski. Grywana jest też muzyka Kilara i Pendereckiego ale to już orkiestry. Dla każdego pianisty na świecie ważny jest Chopin - to taki polski akcent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.