Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5779 miejsce

"Spotkania z astronomią". Zobacz to, czego nie widać!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-09-29 22:43

Jak zobaczyć to, czego nie widać? Czy łyżeczka materii może ważyć aż 5 ton? Skąd wiemy, że Wszechświat się rozszerza? Tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć podczas serii wykładów odbywających się w Centrum Astronomicznym w Warszawie.

Logo Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN / Fot. CAMKJuż w najbliższy poniedziałek 4 października w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK PAN) przy ulicy Bartyckiej rozpoczyna się kolejny cykl wykładów pt. "Spotkania z astronomią". Podczas prelekcji pracownicy Centrum oraz zaproszeni naukowcy z innych placówek opowiedzą o najnowszych wynikach badań astrofizycznych i o najświeższych osiągnięciach astronautyki.

W inaugurującym cykl wykładzie "O obrotach gwiazd" dr hab. Leszek Zdunik wyjaśni, w jaki sposób astronomowie dowiadują się o budowie i historii odległych gwiazd na podstawie obserwacji ich ruchu wirowego. Szczególną uwagę zwróci na obserwacje obiektów zwanych pulsarami: gwiazd złożonych z materii tak gęstej, że jej łyżeczka na powierzchni pulsara waży 5 ton! Takie gęstości są niemożliwe do wytworzenia i zbadania w ziemskich laboratoriach. Jedynie badania pulsarów - prowadzone m.in. przez polskich naukowców z CAMK - pozwalają zgłębić tajniki supergęstej materii.

Szczególnie interesująco zapowiada się wykład pt. "BRITE - pierwszy polski satelitaModel BRITE / Fot. Ewa Zegler-Poleska naukowy", który wygłosi w grudniu współtwórca BRITE prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny. Inną ciekawą propozycją jest listopadowy wykład "Nowości z Marsa" - dr hab. Alosza Pamiatnych opowie o najnowszych wynikach badań Czerwonej Planety, uzyskanych dzięki dwom łazikom znajdującym się na jej powierzchni oraz krążących wokół niej satelitów.

W pozostałych wykładach dowiemy się m.in., co wspólnego z historią astronomii ma Woody Allen, jak ekspanduje Wszechświat i jak można zobaczyć to, czego nie widać. Zwiedzimy też królestwo gwiazd, poznamy obiekty zwane kwazarami i wybierzemy się w okolice czarnych dziur. Będzie się można zapoznać z (g)astronomicznym nazewnictwem i sprawdzić, jak wyglądałaby nasza Galaktyka w skali wielkości Warszawy. Po każdym wykładzie - jeśli tylko będzie ładna pogoda - członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii będą pokazywać przez teleskopy obiekty jesienno-zimowego nieba.

Wykłady odbywają się w poniedziałki o godzinie 17 (sala wykładowa otwarta od godziny 16:45).
Terminy i tematy wykładów dostępne są na stronie internetowej CAMK PAN:
Plan wykładów popularnonaukowych

Dojazd do Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN (Warszawa, ul. Bartycka 18) autobusami linii 108 i 167, przystanek Figowa.
Mapka Google

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.11.2010 20:58

Najbliższy wykład:

15 listopada

MICHAŁ RÓŻYCZKA

Tysiąc planet

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil Złoczewski
  • Kamil Złoczewski
  • 17.10.2010 18:46

Już jutro (18 XI 2010, godz. 17) następny wykład w Centrum Astronomicznym.

"Astronomia w kulturze", Jarosław Włodarczyk

"Nauka o wszechświecie i ciałach niebieskich od tysiącleci fascynuje poetów i pisarzy, malarzy oraz muzyków, na różne zresztą sposoby. Często jednak dzisiejsi odbiorcy tych dzieł, krytycy sztuki czy historycy literatury nie potrafią ocenić wagi i znaczenia wątków astronomicznych. Sięgając po utwory polskich poetów romantycznych i Woody'ego Allena, dzieła Rubensa i van Gogha oraz kompozycje Henry'ego Purcella i Mozarta postaram się pokazać, jak ważna dla dogłębnego zrozumienia kultury humanistycznej różnych epok jest wiedza o historycznym rozwoju astronomii i kosmologii."

Jeśli dopisze pogoda po wykładzie pokazy nieba poprowadzą członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

źródło: CAMK, http://www.camk.edu.pl/poppl.mc

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil Złoczewski
  • Kamil Złoczewski
  • 08.10.2010 13:04

W najbliższy poniedziałek (11 X 2010, godz. 17) kolejny wykład w Centrum Astronomicznym.

Wykład: "Rakieta Meteor2 - z Łeby w Kosmos", Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN.

"Autor wykładu brał udział w polskim programie rakietowym w latach 60 XX i zamierza przypomnieć, że 7 października 2010 roku mija 40 lat od dnia, kiedy wystrzelona z Mierzei Łebskiej polska rakieta meteorologiczna Meteor2K-10 osiągnęła umowną granicę przestrzeni kosmicznej. W trakcie wykładu omówione będą szczegóły techniczne, naukowe i organizacyjne tego programu."

wykład wygłosi: Wiktir Kobyliński

Jeśli dopisze pogoda po wykładzie pokazy nieba poprowadzą członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

źródło: CAMK, http://www.camk.edu.pl/poppl.mc

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.09.2010 08:49

Dziękuję Kamilowi Złoczewskiemu z CAMK PAN za współpracę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.