Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17841 miejsce

Spotkania z fotografią w Muzeum Śląskim

Jak zwykle w ostatni wtorek miesiąca miłośnicy fotografii pojawili się na Spotkaniu z Fotografią w Muzeum Śląskim. „Zamysł czy dzieło przypadku?" - tak brzmiał temat przewodni spotkania z Arkadiuszem Golą, który prezentował fotografię prasową.

Arkadiusz Gola / Fot. Michał KusiakNa początku spotkania Arkadiusz Gola opowiadał o sobie, o tym czym się zajmuje i co lubi. Wspominał o swoich zainteresowaniach malarskich np. twórczością Marka Wróbla czy Romana Nowotarskiego. Przede wszystkim pokazywał swoje zdjęcia, opowiadał o nich. Zajmuje go fotografia humanistyczna, sam mówi, że na Górnym Śląsku najlepiej mu się fotografuje, bo jest to tu co lubi. Głównym tematem jego fotografii są ludzie, życie codzienne. Fotografuje miejsca (osiedla, bloki), które w niedługim czasie znikną z powierzchni ziemi. Chce udokumentować te tereny.

Często wraca do tych samych miejsc, dla niego nie jest ważne, że ma jakiemuś budynkowi zrobił już zdjęcie, bo że za każdym razem, podczas robienia zdjęcia zdarza się inna ciekawa historia. Publiczność pytała m.in o to jak ludzie reagują, gdy widzą , że się ich fotografuje? Artysta uspokajał, iż nie robi zdjęć z ukrycia, z zaskoczenia. Zawsze przed zrobieniem zdjęcia, rozmawia z tymi ludźmi, stara się zdobyć ich zaufanie i wtedy robi im zdjęcia; niekiedy ludzie odmawiają jednak zrobienia zdjęć.

Publiczność na spotkaniu / Fot. Michał Kusiak W trakcie spotkania pojawiły się też pytania, dotyczące np. fotografii drastycznej, prezentowanej w gazetach. Niektóre tabloidy pokazują zdjęcia wypadków, śmierci. Przez takich fotoreporterów wielu ludzi buduje sobie mylne pojęcie o pracy fotoreportera-hieny, żerującego na cudzym nieszczęściu. W trakcie spotkania pokazano film ze zdjęciami czeskiego fotografa Jindřicha Štreita.

Po spotkaniu można było porozmawiać z reporterem.

Arkadiusz Gola urodził się w 1972 roku. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, obecnie w Polska Dziennik Zachodni w Katowicach. Jest absolwentem ITF (Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Republika Czeska).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A legitymacja fakt otwiera drzwi ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michał ale pisanie też dobrze Ci idzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To są tak naprawdę pierwsze artykuły napisane w życiu. Bardziej zajmuje się robieniem zdjęć niż pisaniem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.