Facebook Google+ Twitter

Spotkania z Kościołami. Samodzielne ubezpieczenia duchownych

Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe działające w Polsce, zaczynają pracować nad rozwiązaniem problemów finansowych, wynikających z projektu likwidacji Funduszu Kościelnego i samodzielnego opłacania składki emerytalnej przez duchownych i zakonników.

Minister Michał Boni zrobił niezłe zamieszanie w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego. Prowadził w tej sprawie rozmowy najpierw z hierarchami Kościoła katolickiego, potem z przedstawicielami wszystkich innych Kościołów działających w Polsce. Poinformował, że wolą rządu jest zniesienie Funduszu i skłonienie duchownych (księży, zakonników, siostry zakonne) do opłacania indywidualnie (osobiście) składek na ubezpieczenie społeczne, które zabezpieczą świadczenia na emeryturze.

Kolega koalicyjny z PSL, Marek Sawicki, poważny pretendent do prezesury partii ludowców w jesiennych wyborach, ujawnił w rozmowie radiowej, że temat Funduszu Kościelnego nie jest stanowiskiem rządu. Niemniej jednak stał się jednym z głównych punktów expose premiera Tuska po zeszłorocznych wyborach. Tak czy inaczej wiemy, że sprawa nabrała rozpędu w działaniu i odbyły się już pierwsze rozmowy z mniejszymi Kościołami, o finansowaniu ubezpieczeń duchownych. Z informacji nieoficjalnych – czytamy w Gazecie Prawnej – uzyskanych ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że spotkanie z przedstawicielami Kościoła katolickiego ma odbyć się 3 kwietnia.

To dobra data i dobry czas na rozbrojenie, choć częściowe, zapowiedzianego przez szefa PiS, Kaczyńskiego, "Wielkiego Marszu" Katolickiego PiS w stolicy. Organizatorzy i politycy partii prezesa Kaczyńskiego liczą bowiem na udział w marszu 100 tys. osób z całego kraju. Marsz, mimo wszystko odbędzie się, bo chodzi nie tylko o wyrażenie protestu przeciw likwidacji Funduszu Kościelnego, ale także o obronę Telewizji Trwam i katolików, zagrożonych rzekomo przez rządzących.

Ze źródeł rządowych wiadomo, że ostatnie rozmowy z przedstawicielami mniejszych Kościołów: Karaimskiego, Katolickiego Mariawitów w RP oraz Zielonoświątkowego, dotyczyło niedawnej propozycji w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian, możliwości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Podobne rozmowy z pozostałymi Kościołami i związkami wyznaniowymi odbędą się w końcu marca i na początku kwietnia br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

> Minister Boni zapewnił Kościoły i związki wyznaniowe, że strona rządowa dostrzega problemy i specyfikę mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych.

A to też ciekawe - a do ilu z tych Kościołów http://www.msw.gov.pl/portal/pl/92/9108/Koscioly_i_zwiazki_wyznaniowe_wpisane_do_rejestru_kosciolow_i_innych_zwiazkow_wy.html wysłał projekt proponowanych zmian i zaproszenie do rozmów (wzorem KRK czy choćby związku Karaimskiego, Katolickiego Mariawitów w RP oraz Zielonoświątkowego) ?

> Podkreślił, że "być może rozwiązanie dla związków wyznaniowych i mniejszych Kościołów będzie odrobinę inne" w ostatecznym postanowieniu prawnym. Zastrzegł, że nie chodzi o "zwiększenie wysokości odpisu, ale o formę rekompensaty".

Należy się zacząć bać? Znów wielki bierze wszystko, a mały dostaje po głowie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

> potem z przedstawicielami wszystkich innych Kościołów działających w Polsce

Chyba jednak zbyt daleko idące uogólnienie: http://www.msw.gov.pl/portal/pl/92/9108/Koscioly_i_zwiazki_wyznaniowe_wpisane_do_rejestru_kosciolow_i_innych_zwiazkow_wy.html?search=42593

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe działające w Polsce

Konkretnie które???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria
  • Maria
  • 24.03.2012 11:34

Dlaczego Hanna Suchocka milczy w tej sprawie niczym grób?Była premierem w RP i ona podpisała Konkordat .W nagrodę ,za ten zdradziecki wobec Polski układ z Watykanem ,została ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej , Watykanie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.