Facebook Google+ Twitter

Spotkanie Clinton-Ławrow w Genewie

Szef MSZ Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow poinformował, że jednym z głównych celów dzisiejszego spotkania z sekretarz stanu USA Hilary Clinton w Genewie jest przygotowanie spotkania prezydentów Rosji i USA.

Sekretarz stanu USA Hilary Clinton / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a3/Secretary_Clinton_8x10_2400_1.jpg/480px-Secretary_Clinton_8x10_2400_1.jpgMoskwa oczekuje wyników dzisiejszych rozmów szefów resortów spraw zagranicznych Rosji i USA z umiarkowanym optymizmem. Nie należy jednak spodziewać się żadnych sensacyjnych wiadomości przed kwietniowym spotkaniem prezydentów obu krajów.

Podstawowym tematem dzisiejszych rozmów w Genewie jest przygotowanie pierwszego spotkania prezydentów Rosji i USA Dmitrija Miedwiediewa i Baracka Obamy podczas spotkania i rozmów prezydentów „dwudziestki” 2 kwietnia 2009 r. w Londynie.

Szef dyplomacji rosyjskiej nie przewiduje, żeby dzisiejsze rozmowy były uciążliwymi negocjacjami. Będzie to spotkanie pozwalające przejrzeć obecny stan stosunków pomiędzy Rosją i USA, międzynarodowe sfery współdziałania i przygotowanie przebiegu planowanego spotkania prezydentów obu krajów. Nie będą to więc negocjacje jako takie, a jedynie zaakcentowanie najbardziej istotnych problemów dotyczących stosunków wzajemnych Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Spotkanie powinno mieć konstruktywny, mobilizujący do dalszych wysiłków charakter. Obie strony przedstawią swoje obecne stanowisko i plan działania na przyszłość w sprawach istotnych dla stosunków rosyjsko- amerykańskich. Jest wiele kwestii, w których stanowisko obu krajów pokrywa się, jak wojna w Afganistanie, walka z terroryzmem, nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia i w tym zakresie już obecnie należy prowadzić współpracę.

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/Sergeilavrov.jpg/417px-Sergeilavrov.jpgMiędzy Federacją Rosyjską i USA istnieją jednak sprawy problematyczne, w których koniecznie oba kraje powinny starać się zbliżyć swoje stanowisko. Do takich spraw należy instalacja amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, program jądrowy Iranu, czy rozszerzenie NATO.

Dlatego jednym z zadań dzisiejszego spotkania Siergieja Ławrowa z Hilary Clinton jest wytworzenie pozytywnego nastroju na rozwój dwustronnych stosunków i nawiązanie osobistego kontaktu szefów dyplomacji obu krajów. Rozmowy te będą więc miały charakter początkowego sondażu stanowisk obu stron bowiem realne decyzje nie są podejmowane po dwóch godzinach dyskusji, a potrzebne są tu negocjacje robocze. Dużym sukcesem spotkania będzie omówienie konkretnych mechanizmów przyszłych rozmów, na jakim szczeblu będą się odbywać, jakiej będą dotyczyć problematyki i jaki będzie skład zespołów negocjacyjnych.

Źródło: Interfax

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • M M
  • 12.05.2009 17:40

Hilary Clinton - Jastrząb w szpilkach:
http://prestigemagazine.com.pl/w-aktualnym-numerze/23-nr-2-22-2009/58-hilary-clinton-jastrzb-w-szpilkach.html

Źródło: Prestige Magazine

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla autora!
Tę wiadomość, dopiero dziś podała TVN. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.03.2009 20:40

(+) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawa, treściwa informacja. To dobrze, że wielcy tego świata zaczynają ze sobą konkretnie rozmawiać w duchu porozumienia i pokoju - widać jest jeszcze dla nas wszystkich szansa, żeby przepowiednie Nostradamusa nie sprawdziły się!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Krótko, treściwie i ciekawie na aktualny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.