Facebook Google+ Twitter

Spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich z Górek z Konsulem RP w Hamburgu-Winterhude

Do rezydencji Konsula RP w Hamburgu-Winterhude przyjechało Koło Gospodyń Wiejskich z Górek / k. Kościerzyny. Poniedziałkowe (20 lutego 2012 roku) wydarzenie odbyło się w ramach tradycyjnych już "Spotkań Polskich".

 / Fot. W24Wieczór rozpoczął się mową powitalną Pana Konsula RP w Hamburgu, a następnie projekcją zdjęć z Górek w interpretacji przewodniczącej KGW w Karsinie. Pokazano nam, jak to "baby" potrafią pięknie i inteligentnie zagospodarować i posadzić nowe drzewka wokół obejścia domu gminy.

Także wewnątrz domu kultury i spotkań gminnych zaprezentowano, jak upiększyć i ubrać własnoręcznie haftowanymi obrusami dotąd nagie meble, jak stół i sala do powszechnego użytku na wieleset osób. Jak to kobiety umieją zająć się "cudzymi" dziećmi ciężko pracujących rodziców na roli. Stworzyć im dom, miejsce zajęć i spotkań, kreatywność zwłaszcza w okresie wigilijnym, kiedy rodzice są jeszcze zajęci przygotowaniami świątecznymi i zwykłą pracą. A dla dzieci niepełnosprawnych stworzyć im teatrzyk, ażeby i one czuły się zintegrowane.

Po projekcji zdjęciowej miłej Pani przewodniczącej odbyły się skecze i prelekcje wierszy Pań Gospodyń na tematy ich życia, bolączek o pracę - widziane w krzywym zwierciadle "oka męskiego" (Panie odgrywały także role męskie i były ku temu odpowiednio przebrane). A choć pouczająco - wszystko to odbywało się w dobrej zabawie, wśród salw śmiechu i oklasków hamburskich Polonusów.

Oto babcia czekająca przez wiele lat na swoje wnuki, a gdy te w końcu przyjeżdżają, nie poznaje ich. Bo są już zbyt wyrośnięte i mają "swoje życie" - wobec czego wyrzuca je z chałupy jako "nieswoje już". Były to "najkrótsze wakacje" u babci. Konflikt generacji i pokoleń przedstawiony "na żywo"!

Oto dziadek - w prelekcji wiersza Pani teściowej z Górek - dumny ze swoich wnucząt, że tym się "sukcesywnie" w pracy i w mieście wiedzie. Niestety nie potrafią już zająć się gospodarstwem wiejskim, pomóc w obejściu i w zagrodzie, tak więc dziadek wszystkie prace wiejskie musi wykonać już sam, i tak w osamotnieniu umiera już "pod łopatą". Smutny wiersz, ale zawiera wiele istonych spostrzeżeń na obyczaje i konfrontacje nie tylko generacji, ale także wpływ życia miejskiego na tradycje i obyczaje wiejskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pani Stanisławo Krystyno rzeczą jasną jest że Polonia w Hamburgu musi się gdzieś spotykać ażeby omawiać sprawy Ją dotyczące, oprócz niemieckich. Przy byłej Rezydencja Konsula w Hamburgu -Winterhude od lat robi takie spotkania.

Kiedyś organizował je Pan Ryszard Wojtyłło aktor i filmowiec w Hamburgu, aż odszedł na emeryturę. Teraz spotkania te zmieniło nazwę na "Polskie Spotkania" ażeby dalej rozpowszechniać kulturę i sztukę polską wśród Polaków w okręgu hamburskim. Dzięki upszejmości Pana Konsula w Hamburgu mamy gdzie jak również kogo zapraszać na te spotkania! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszystlo pieknie tylko dlaczego te kolo gospodyn przyjechalo do konsula to za chiny nie zrozumie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kaszubi, Górale, Ślązacy dbają i pielęgnują tradycję i kulturę przodków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rybka marynowana w occie była wyśmienita Yvetto, wprost z jeziora;)) No i sałatka z fasolką i kremem także! Naprawdę warto jest wybrać się na wieś do babci do Kościerzyny, pod Gdańskiem. Polecam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała promocja Kaszubów, a zwłaszcza wyśmienite potrawy, dziękujemy za ta relacje Andrzeju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabello, z innej beczki: wczoraj wieczór wysłałem Ci list E-mailowy z linkami na temat: BERLINALE 2012, autorstwa i z udziałem Pani Grażyny Słomki. Jeżeli możesz, bardzo Cię proszę umieść ten E mail / Linki na Twojej Tablicy dla czytelników link Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie dostałem list e-mailowy od Koła Gospodyń Wiejskich z Górek, które teraz dzięki powszechnej poczytalności artykułów dziennikarzy obywatelskich link staną się sławne w świecie;)) A to dzieciom z Górek, których rodzice ciężko pracują w gospodarce rolnej - może się przecież bardzo przydać!

Co do "salonów konsularnych" Isabello... skłaniam się tutaj do słów Pana Konsula: " To są sprawy natury czysto TECHNICZNEJ! Polaków i Polonusów w Niemczech jest wiele, jak i tematyk na dane spotkania są różne.. No cóż, jeżeli na następne spotkanie nie otrzymam zaproszenia - już nie będę miał im tego za złe! Jedzenie kulinarne było wprawdzie wyśmienite, ale strawa DUCHOWA już nie dla każdego... "-A gdzie te CHŁOPY?!" - powiedzała mi nasza wspólna znajoma Halina M.? No cóż, mnie "baby" wystarczą na wszystkie bolączki ;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andzeju miło że promujesz Kaszuby. jak wiesz latem byłam koło Miastka i tam zetknęłam sie z kultura kaszubską i Kaszubami. To było przezycie, podziwiałm ich piękne stroje i potrawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach ! Och! ... to Ty Andrzeju na salony konsularne jestes zapraszany ... gratuluję !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.