Facebook Google+ Twitter

Spotkanie kolekcjonerów domowych Świesz u prof. J. Migdalskiego

W dniach 1 i 2 sierpnia 2009 roku u prof. Janusza Migdalskiego zostało zorganizowane spotkanie kolekcjonerów z udziałem włocławskich i grudziądzkich miłośników sztuki dawnej.

Marek Sadowski Foto.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiSpotkanie poprzedziła projekcja filmu o rodach Duninów i Borkowskich, oraz prelekcja Marii i Marka Sandeckich, włocławskich kolekcjonerów urządzeń pomiarowych, a także wykład gospodarza o idei Domowych Muzeów.

Spotkanie kolekcjonerów odbyło się w dworku neoklasycystycznym prof. Migdalskiego z II poł. XIX w. położonym na wzgórzu otoczonym przepięknym parkiem krajobrazowym gdzie mieści się wspaniałe muzeum domowe, poniżej którego otoczone laskami zlokalizowane jest jezioro Świesz z zasobami ryb. Pan prof. Janusz Migdalski oprowadził po nim swoich gości pokazując
rosnące wokół dworku trzy szpalery dorodnych lip. Jest ich tam 50 wydaje się, że są to najstarsze okazy lip w Polsce. Historycznie należy dodać, że już w 1805 roku ówczesny właściciel Ksawery Dmochowski pisze o nich w swoich pamiętnikach i porównuje te ze Świesza do lip w ogrodzie Saskim w Warszawie.

Fotogaleria

Schody prowadzace na piętro dworku Foto.Karol Szmagalski / Fot. Karol SzmagalskiGoście spotkania mieli okazję obejrzeć istniejące muzeum domowe z obrazami, meblami a także białe kruki. Ze szczególnym zainteresowaniem oglądano ostatnio otrzymane z Kancelarii Senatu RP unikalne wydawnictwo - album zatytułowany „Senatorowie" traktujący o zamordowanych, zaginionych, zmarłych w latach II wojny światowej autorstwa Doroty Mycielskiej i Jarosława Zawadzkiego. To wydanie jest już IV emisją albumu i tzw. wydawnictwem limitowanym, które nie trafiło na rynek księgarski i jest tylko dostępne dla historyków i badaczy biblioteki senackiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.