Facebook Google+ Twitter

Spotkanie kombatantów w siedzibie Polskiego Radia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-28 14:03

Koło Kombatantów Polskiego Radia S.A. zorganizowało spotkanie z okazji zbliżającej się 63. rocznicy Dnia Zwycięstwa w Europie - dnia w którym zakończyła się II Wojna Światowa.

Na spotkanie przybył m.in. prezes Polskiego Radia, Krzysztof Czabański, który podziękował kombatantom za ich walkę o wyzwolenie Polski. Zaznaczył także, że koniec II Wojny Światowej, nie oznaczał końca zniewolenia Polski. Kapitulacja III Rzeszy dla wielu polskich żołnierzy nie była wcale końcem wojny -
podkreślali także uczestnicy spotkania.

8 maja 1945 roku oznaczał dla nich dalszą walkę w konspiracji, tułaczkę po świecie i represje w wyzwolonej Polsce. Przewodniczący Koła Kombatantów Polskiego Radia S.A. kapitan Czesław Kosturek wspomina dzień zwycięstwa przez pryzmat późniejszej niewoli w łagrach, gdzie spędził siedem lat. Aresztowano go 9 maja, tak rozpoczęła się jego kolejna walka o przeżycie. "Spośród wszystkich aresztowanych tego dnia tylko ja przeżyłem" - mówił kapitan Kosturek. Dla kombatanta Jerzego Woydyłło II Wojna Światowa rozpoczęła się gdy miał dziewięć lat, wtedy rozpoczął walkę o wolną Polskę. Jak mówił była ona długa - czas okupacji, działalność w Szarych Szeregach, a później w Armii Krajowej. Jednak dzień zakończenia wojny wspomina jako bardzo radosny i hucznie obchodzony. "Dopiero później nastąpiły refleksje, czy rzeczywiście byliśmy wolni" - opowiada.

8 maja 1945 roku to data zakończenia II Wojny Światowej, największego konfliktu w historii, w który zaangażowały się państwa niemal całej Europy, USA, ZSRR i Japonia. W walkach na terenie Europy, Afryki i Azji zginęło lub zaginęło wówczas ponad 55 milionów osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.