Facebook Google+ Twitter

Spotkanie niosące nadzieję. Wyleczeni z choroby nowotworowej spotkali się we Wrocławiu

W Hali Stulecia we Wrocławiu po raz dziesiąty odbyło się 18 grudnia spotkanie pacjentów wyleczonych z choroby nowotworowej. W trakcie imprezy wręczono 917. Order Uśmiechu na świecie, a dawca szpiku poznał osobę, której uratował życie.

Kapituła Orderu wraz z Prof. Chybicką wręczają to specjalne odznaczenie. / Fot. Elżbieta ŚwiączkowskaNiosące nadzieję -tak można najprościej określić jubileuszowe spotkanie pacjentów wyleczonych z choroby nowotworowej i chorób krwi oraz pacjentów po przeszczepie szpiku.

Tradycyjne, coroczne spotkanie zgromadziło pacjentów, lekarzy, sponsorów i przyjaciół
Wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Profesor Alicja Chybicka podziękowała wszystkim za kolejny rok współpracy i nagrodziła statuetką "Kropla życia" osoby, które aktywnie działają na rzecz małych pacjentów.

Dzięki sponsorom udaje się pozyskać nowoczesny sprzęt pracujący w klinice oraz podarować dzieciom radość w trudnym czasie choroby.

projekt orderu uśmiechu powstał w 1967. Autorką była 9 letnia wówczas Ewa Chrobak / Fot. internetPodczas spotkania odbyła się ceremonia szczególna. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu wręczyła to niezwykłe odznaczenie przyjacielowi kliniki - Krzysztofowi Bramorskiemu. Organizowana przez niego aukcja przedmiotów podarowanych przez znane osoby ze świata kultury, sportu i polityki corocznie zasila konto budowy nowej kliniki "Przylądek Nadziei". W zeszłym roku dochód z aukcji wyniósł ponad 60 000 zł.

Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowanie różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić".Pomysł przekazania na akcję skoku spadochronowego w tandemie spotkał się z aprobatą pana Krzysztofa. / Fot. Wojciech Zięba

Pan Krzysztof zgodnie z procedurą wypił wyciśnięty przez dzieci sok z cytryny i złożył powyższe przyrzeczenie. Tym sposobem został 917. Kawalerem Orderu Uśmiechu na świecie.

Bardzo piękne było spotkanie Macieja Stuhra, będącego dawcą szpiku z maleńką dziewczynką. Przeszczep uratował jej życie. Zgodnie z procedurą dane personalne dawcy i biorcy (jeśli osoby wyrażają taką wolę) mogą zostać ujawnione po roku od wykonania zabiegu. Dziś właśnie ten moment nastąpił. Wzruszony pan Maciej przyznał, że jest to chwila szczególna w jego życiu i odbierając kwiaty od roześmianej dziewczynki zachęcał wszystkich do rejestracji w Banku Dawców Szpiku.

Przypomnę, że żeby zostać wpisanym do Rejestru Dawców należy oddać 10 ml krwi. Przekazanie komórek szpiku odbywa się poprzez transfuzję krwi i nie jest bolesne. Tyle wystarczy, żeby uratować komuś życie.

Spotkanie zakończyły występy artystyczne dzieci.

Zachęcam gorąco do pomocy małym Pacjentom. Przy klinice działa Fundacja Fundacja "Na Ratunek dzieciom z chorobą nowotworową"

Zaproszenie na spotkanie jubileuszowe. Jest mi niezmiernie miło,ze i ja takowe otrzymałam. / Fot. Elżbieta ŚwiączkowskaMój wkład to akcja "Pozytywna Adrenalina". Kiedy nadejdzie wiosna znów polecimy z dziećmi po nadzieję w chmury.
A na kolejnej aukcji, która odbędzie się w czerwcu 2011 zostanie zlicytowany skok spadochronowy w tandemie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie każdy może być jej gościem bo nie wszyscy dostąpili zaszczytu wygrać z tą chorobą

Komentarz został ukrytyrozwiń
Z. Mac
  • Z. Mac
  • 19.12.2010 18:49

"Przypomnę, że żeby zostać wpisanym do Rejestru Dawców należy oddać 10 ml krwi. Przekazanie komórek szpiku odbywa się poprzez transfuzję krwi i nie jest bolesne. Tyle wystarczy, żeby uratować komuś życie /.../ - Te trzy zdania należy powtarzać jak najczęściej. Funkcjonuje fałszywy obraz zabiegu pobrania szpiku, jego przebiegu i następstw. Jest to ZABIEG BEZBOLESNY, nie przynoszący jakiejkolwiek szkody dawcy.
Można komuś URATOWAĆ ŻYCIE. Naleze do paczki, która pewnego dnia udała się do punktu krwiodawstwa. Kilkoro z nas już udzestniczyło w zabiegach. Warto!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.12.2010 18:10

Bardzo ważna ale też i wzruszająca impreza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.