Facebook Google+ Twitter

Spotkanie po latach w Berlinie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-31 21:09

Tysiąc osób zgromadzonych we Friedrichstadtpalast w Berlinie owacjami na stojąco uczciło spotkanie George'a Busha seniora, Michaiła Gorbaczowa i Helmuta Kohla. Politycy spotkali się po wielu latach, by wspomnieć to, czego dokonali wspólnie dwadzieścia lat temu.


To było spotkanie poświecone zjednoczeniu Niemiec ale zaproszeni zostali również profesor Wladyslaw Bartoszewski i premier Tadeusz Mazowiecki. Mazowiecki mówił, że zabrakło mu dziś w dzisiejszych przemówieniach trzech meżów stanu słowa Solidarność.

A właśnie Polska i Solidarność zdaniem wielu polityków i historyków miały największy wkład w obalenie komunizmu. Tyle, ze w Niemczech nie jest to zakorzenione to tak silnie w społecznej świadomości, jak rola Gorbaczowa, którego zasługi Niemcy cenia najbardziej, „Gorbi" jak go nazywają jest dziś przez wielu Niemców bardziej nawet ceniony niż Helmut Kohl.

Gorbaczow przyznał dziś, że w połowie 89 roku sprawa zjednoczenia Niemiec wydawala mu się bardzo odległa, uważał, że to kwestia XXI wieku. A tymczasem mur runął kilka miesięcy później otwierając drogę do wolności. 85-letni George Bush senior, ówczesny prezydent USA, uznał, ze drogę do jedność Niemiec utorowano nie tylko w stolicach, lecz w "sercach i umysłach ludzi".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.