Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7543 miejsce

Spotkanie poetyckie z mistrzem neologizmu - Henrykiem Wolniakiem

W Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, odbędzie się promocja najnowszej książki Henryka Wolniaka pt. ''Ja godzinki odrodziwe''. Spotkanie poprowadzi i przybliży twórczość poety prof. Dorota Heck, w dniu 2 lutego (wtorek), o 18:00.

Henryk Wolniak-Zbożydarzyc - poeta i filozof. / Fot. K.Kuzborska/Archiwum H.Wolniaka"Sięgając po słowo które jest Bogiem'', to tytuł spotkania i prezentacja najnowszej książki poety Henryka Wolniaka pt. ''Ja godzinki odrodziwe'', Wydawnictwa Miniatura w Krakowie.
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, nie tak dawno bo w roku 2015, obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Z tej to okazji, poecie poświęcono cały numer krakowskiego kwartalnika nr 15 (96) Metafora, który jest pięknym podsumowaniem 50. lat dorobku artystycznego.
Poezja artysty jest nieporównywalna, jeżeli już - to z Leśmianem czy Białoszewskim.
Poeta twierdzi: poezji przynależy duchowa radość, to gra o wszystko. Ludyczny charakter poezji ocala człowieka i ludzkość zbliża do Boga.
Wolniak przyznaje, że jego poezja nie jest łatwa w odbiorze, a to za sprawą wielu neologizmów. Ale we współczesnej poezji neologizm jest rodzajem metafory i przejmuje jej rolę. Tworzenie nowych słów jest cechą charakterystyczną jego wypowiedzi i jest własną oryginalnością twórczą. Stworzył słowa, które budzą niekłamany podziw u odbiorców jego poezji, dlatego można go z powodzeniem nazwać - mistrzem neologizmu. Najbardziej udane weszły już na stałe do kanonu literackiego: czasoczary, głodobogi, zauroczenia, anieliada, zageniuszki, wieczniny, myśliwieniec (jest ich już ponad tysiąc).
Jest twórcą oryginalnej poetyckiej triady 3xW /wolność, wieczność, wielkość/. Do tych trzech "W" można dołączyć witalność i one tworzą podstawę postawy twórczej niezwykłego poety.

A oto mały fragment wiersza, który Henryk Wolniak-Zbożydarzyc napisał na swoje 75 urodziny.
"Zaurodziwienie(c)"
... dziadygowiec pospolity / w narzepnym wieńcu / na czole / z umową śmieciową / z butonierki / staje żółcieniem / rozdmuchanym / przez wieczność / zawiecznioną / wśród słowiczynek / słowieczką / z apelem do siwobrodych /
o przywiew wiosny / z odezwą do wolnych / bez obowiązku / dostaw ducha / do współczesnych piekieł / owitana wolność / zamiłości / w złamanym skrzydle / zwiąże sumienia / w supeł pamięci / na rozerwany lot / do ziemi krwią / przesiąkniętej /

Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, urodził 1939 roku w Wierzchlesie koło Wielunia. W 1963 roku ukończył filozofię na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutował cyklem wierszy w "Odrze" (1962). Debiut książkowy, to zbiór poetycki pt. "Horyzont" (1965), w Wydawnictwie Ossolineum.
Tomikiem poetyckim „Proch" wyróżniony został (1972) nagrodą im. Tadeusza Peipera.
W 1980 roku był przewodniczącym - Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Literatów Dolnego Śląska Solidarność. W latach 1982-1985 współredagował wydawane poza cenzurą czasopismo „Wolna Kultura“.
W połowie lat dziewięćdziesiątych, w oparciu o dramat "Dziady" Adama Mickiewicza i poemat "Pradziady" Henryka Wolniaka, Bogusław Kierc wyreżyserował spektakl teatralny pt. „Dziady-Pradziady”. Dramat był wystawiony i grany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc opublikował już ponad dwadzieścia tomów wierszy, trzy dramaty, aforyzmy i inne utwory.
Dwa ostatnie tomy wierszy pt. „Dostawy ducha“ i nowe tomy „Wolniły i Zageniuszki“ (2013), "Miłuje" (2011), zaskakują niezwykłą świeżością ujęcia tematów takich jak: autotematyzm, nasza cywilizacja, religia, przemijanie, patriotyzm.

W roku 2013 został laureatem Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (Lutynia), nagroda za neologizmy i za nowatorstwo w poezji. W roku 2015 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w pracy twórczej.


Źródła: „Metafora" kwartalnik nr 15 (96) ISSN 0867-0544 NR IND 384739
http://wolniak.henryk.artwroc.com/poezja.htm


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Witaj Isabello,gratuluję wspaniałego jubileuszu,400. artykułów,to wcale okrągły liczyton.
Na moim wczorajszym spotkaniu było nieco mniej niż ta okrągłość. Dziękuję za wsparcie duchowe.Dzięki temu daliśmy radę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę Panu Wolniakowi-Zbożydarzycowi wspaniałego wieczoru.

Ten artykuł - to mój 400 materiał w serwisie W24!... mały jubileusz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miłośnicy poetyckiego słowa,a szczególnie neologizmów,cieszę się na spotkanie z Wami za niecałą dobę.Pozdrawiam. Henryk Wolnik-Zbożydrzyc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie - doszedłem do wniosku z mety - poruszony w recenzji temat jest arcyciekawy. Słowotwórstwo polskie nie zamiera!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Neologizmy sam naród tworzy :) Jak Prof.Miodek powiada: - Przybywa ich, zwłaszcza w mowie u młodzieży, po konfrontacjach z internetem, i ścieraniu się z innym językami: angielskim, czy niemieckim".
Mowa ludzka żywą jest: słowa odchodzą, słowa przychodzą, jak w życiu :) A poeta, czuły na to co w trawie piszczy, i on ucha nowym piskom i śpiewaniom się przysłucha, zapisze. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla przypomnienia Jubileuszowa gala:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję... postaram się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgorzato! Zapraszam w imieniu poety :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spotkania lepiej zarekomendować nie można :)... Zapowiada się ciekawy wieczór...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.