Facebook Google+ Twitter

Spotkanie prezydentów Obamy i Miedwiediewa w Londynie

Rezultatem pierwszego spotkania Baracka Obamy i Dmitrija Miedwiediewa było wspólne oświadczenie prezydentów wyrażające wolę współpracy USA i Rosji mimo istniejących rozbieżności.

Londyn / Fot. Bogusław SieleckiSpotkanie to odbyło się 1 kwietnia 2009 r. w londyńskiej rezydencji amerykańskiego ambasadora.
Kolejne spotkanie prezydentów USA i Rosji odbędzie się w lipcu w Moskwie. Podczas spotkania poruszono wszystkie sprawy powodujące rozbieżności w stosunkach wzajemnych obu krajów - od nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia poczynając, na wymianie handlowej i problemach ekonomicznych kończąc.
Podtrzymano deklarację obu stron o dążeniu do znacznego i szybszego ograniczania ofensywnych zbrojeń strategicznych. Rozmowy w tej sprawie rozpoczną przedstawiciele administracji obu państw natychmiast, aby do lipcowego spotkania prezydentów osiągnąć konkretne rezultaty.

Prezydenci poruszyli też jeden z najtrudniejszych problemów w obecnych stosunkach Rosji i USA dotyczący rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Wschodniej. Uznali rozbieżność w tej kwestii stwierdzając, że istnieje możliwość do równoprawnego, międzynarodowego współdziałania w tym zakresie.

Prezydent Barack Obama potwierdził gotowość USA i Japonii do zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety, jeżeli Phenian konsekwentnie będzie realizował swój plan. Obaj prezydenci zgodnie wezwali władze KRL-D do opanowania, gdyż uruchomienie rakiety balistycznej może odbić się negatywnie na stabilności sytuacji politycznej w Azji Wschodniej.

Głowy państw uznały prawo Iranu do rozwoju pokojowej technologii atomowej i konieczność ustabilizowania sytuacji w Iranie i Afganistanie, deklarując wspólne podjęcie walki z produkcją i handlem narkotykami.
Prezydenci omówili również wydarzenia na Kaukazie w sierpniu 2008 r. Rozbieżności w ocenie tych wydarzeń na razie pozostały, jednakże obie strony zadeklarowały kontynuację wysiłków w kierunku ich likwidacji i unormowania sytuacji w regionie.

Problem wstąpienia Rosji do WTO zostanie rozstrzygnięty w najbliższym czasie, gdyż ma istotne znaczenie dla tworzenia rosyjsko - amerykańskich powiązań ekonomicznych i gospodarczych. Obaj prezydenci ocenili swoje londyńskie spotkanie jako początek dyskusji i wyrazili optymizm co do dalszego poprawnego rozwoju stosunków wzajemnych między Stanami Zjednoczonymi i Federacją Rosyjską.

Źródło: Interfax

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że Rosja i USA zeszły z drogi konfrontacji! Obama okazuje się jednak mężem opaczności! Oby ten proces nigdy się nie zatrzymał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aby wola, przerodziła się w czyn!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo dobrze, że następuje odprężenie i porozumienie między dwoma głównymi mocarstwami świata. Oby nadal bez zakłóceń postępowały procesy mające na celu współpracę i pokojowe współistnienie. Dobrze by było, gdyby objęły wszystkie państwa świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.