Facebook Google+ Twitter

Spotkanie sztuki z teologią pod auspicjami Salwatorianów

Współautorzy: Isabella Degen

Dziedziniec pałacu w Bagnie,siedziby Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów, zamienił się w galerię sztuki. Na gości wernisażu wystawy poplenerowej XIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Oborniki Śląskie 2010 czekały liczne obrazy.

W sobotni poranek, w dzień wernisażu artyści jeszcze pracowali. Przy sztaludze pan Włodzimierz Łobuń ze Lwowa. / Fot. Janina BieleńkoOstatecznie nikt nie policzył, ile obrazów powstało podczas tygodniowego pobytu artystów w gościnie u Salwatorianów, we wsi Bagno, w gminie Oborniki Śląskie. Artyści podkreślali fakt, że dzięki życzliwości rektorów Wyższego Seminarium Duchownego, ks.Bogdana Giemzy oraz ks. Jerzego Madery, tworzyli nowe dzieła szybko i z dużą przyjemnością. Mieszkali w pięknym barokowym pałacu, otoczonym parkiem. Spacerowali, w poszukiwaniu tematów, po sielskiej okolicy. Pogodne dni wypełnione były twórczą pracą, przynoszącą radość i wspaniałe, artystyczne efekty.

Pomysłodawcą pierwszego spotkania artystów w Bagnie był ksiądz dr Bogdan Giemza, ówczesny Rektor Seminarium Duchownego Salwatorianów. Z zamiłowania fotograf i badacz śladów polskości, tych historycznych i współczesnych, szczególnie w Afryce, gdzie Salwatorianie pracują w ośrodkach misyjnych. Pasje pracy kapłańskiej i refleksji teologicznej z powodzeniem łączy z fascynacją pięknem, czego wyrazem są podejmowane inicjatywy kulturalne i działalność wydawnicza.

Podczas pierwszego wernisażu w Bagnie ks. Bogdan Giemza, zacytował słowa kardynała Josepha Ratzingera, jednego z czołowych teologów rzymskokatolickich XX wieku, który 19 kwietnia 2005 roku został wybrany na papieża Kościoła Rzymskiego i przyjął imię Benedykta XVI:

Teolog nie kochający sztuki, poezji, muzyki, natury, może być niebezpieczny. Ta bowiem ślepota i głuchota na piękno nie jest sprawą drugorzędną, lecz może wycisnąć piętno także na jego teologii.

W malowniczej przestrzeni pałacu w Bagnie odbyło się niezwykłe spotkanie ze sztuką - wernisaż poplenerowej wystawy obrazów, namalowanych przez artystów polonijnych i polskich. / Fot. Janina BieleńkoArchitektura zabytkowego kompleksu pałacowego zauroczyła artystów. / Fot. Janina BieleńkoDziedziniec zapełnia się obrazami. Jedne stoją na sztalugach, inne po prostu opierają się o murek. Do prezentacji licznych obrazów wykorzystano każdą wolną przestrzeń. / Fot. Janina Bieleńko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Materiał nie mniej interesujący, jak uprzednia fotorelacja z Bagna. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Izo :) Czekam na Twoją relację z pleneru "od środka" , no i tę z Miastka także.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janko ! moje uznanie za piękną relację z pleneru malarskiego. Zdjęcia wyśmienite.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niektóre prace rzeczywiście bardzo mi się podobają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała relacja, świetne zdjęcia. Gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z organizowana wystawa obrazów była rajem dla duszy a siostra Aniela zadbała o ciało... wszyscy byli zadowoleni.
Szkoda że nie mam wystarczająco czasu aby móc malować podobne obrazy.
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.07.2010 19:04

Fantastyczny artykuł, super zdjęcia a resztę muszę sobie tylko wyobrazić....zazdroszczę ale za rok to nie odpuszczę:) pozdrawiam obie Panie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.