Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie sztuki z teologią pod auspicjami Salwatorianów

YanBi
YanBi
W malowniczej przestrzeni pałacu w Bagnie odbyło się niezwykłe spotkanie ze sztuką - wernisaż poplenerowej wystawy obrazów, namalowanych przez artystów polonijnych i polskich.
W malowniczej przestrzeni pałacu w Bagnie odbyło się niezwykłe spotkanie ze sztuką - wernisaż poplenerowej wystawy obrazów, namalowanych przez artystów polonijnych i polskich. Janina Bieleńko
Dziedziniec pałacu w Bagnie,siedziby Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów, zamienił się w galerię sztuki. Na gości wernisażu wystawy poplenerowej XIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Oborniki Śląskie 2010 czekały liczne obrazy.

Ostatecznie nikt nie policzył, ile obrazów powstało podczas tygodniowego pobytu artystów w gościnie u Salwatorianów, we wsi Bagno, w gminie Oborniki Śląskie. Artyści podkreślali fakt, że dzięki życzliwości rektorów Wyższego Seminarium Duchownego, ks.Bogdana Giemzy oraz ks. Jerzego Madery, tworzyli nowe dzieła szybko i z dużą przyjemnością. Mieszkali w pięknym barokowym pałacu, otoczonym parkiem. Spacerowali, w poszukiwaniu tematów, po sielskiej okolicy. Pogodne dni wypełnione były twórczą pracą, przynoszącą radość i wspaniałe, artystyczne efekty.

Pomysłodawcą pierwszego spotkania artystów w Bagnie był ksiądz dr Bogdan Giemza, ówczesny Rektor Seminarium Duchownego Salwatorianów. Z zamiłowania fotograf i badacz śladów polskości, tych historycznych i współczesnych, szczególnie w Afryce, gdzie Salwatorianie pracują w ośrodkach misyjnych. Pasje pracy kapłańskiej i refleksji teologicznej z powodzeniem łączy z fascynacją pięknem, czego wyrazem są podejmowane inicjatywy kulturalne i działalność wydawnicza.

Podczas pierwszego wernisażu w Bagnie ks. Bogdan Giemza, zacytował słowa kardynała Josepha Ratzingera, jednego z czołowych teologów rzymskokatolickich XX wieku, który 19 kwietnia 2005 roku został wybrany na papieża Kościoła Rzymskiego i przyjął imię Benedykta XVI:

Teolog nie kochający sztuki, poezji, muzyki, natury, może być niebezpieczny. Ta bowiem ślepota i głuchota na piękno nie jest sprawą drugorzędną, lecz może wycisnąć piętno także na jego teologii.

Te ważne słowa stały się przesłaniem, misją, drogowskazem także dla obecnego Rektora, ks. Jerzego Madery, prowincjała Salwatorianów. Dzięki Jego gościnności oraz współpracy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" , Fundacji Kresowej "Semper Fidelis" oraz CLASSIC ART Wrocław, po raz kolejny, na artystycznych warsztatach w Bagnie spotkali się artyści ze Wschodu i Zachodu Europy.

Kuratorzy pleneru, panowie Jerzy Tandecki i Zdzisław Skorek, zadbali o staranny dobór artystów polonijnych, mieszkających w różnych krajach Europy. Niepowtarzalna atmosfera twórczego spotkania z artystami mieszkającymi w Polsce stworzyła warunki do wzajemnych inspiracji i powstawania niezwykłych, unikalnych obrazów. Artystyczne przyjaźnie, zawarte w trakcie tych pracowitych i wypełnionych twórczością dni, często owocują wspólnymi wystawami.

Plenery malarskie polonijnych artystów w Bagnie są także oczkiem w głowie pana Pawła Misiorka, Burmistrza niedalekich Obornik Śląskich. Na urzędowej stronie internetowej zamieszczane są informacje o najważniejszych wydarzeniach i terminach pleneru.
Pan Burmistrz wraz w Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów i kuratorami pleneru pełnią funkcje gospodarzy wernisażu. Organizują komunikację na trasie Oborniki Śląskie - Bagno (niestety, ten uroczy zakątek gminy jest odcięty od świata w weekendowe dni, dla osób niezmotoryzowanych), zapewniają poczęstunek a także zwiedzanie zabytkowego zespołu pałacowego.

Tym razem gości oprowadzał po obiekcie Brat Jacek, ze swadą przekazując fakty historyczne i szczegóły z codziennego życia klasztoru i seminarium. W odwiedzanych, zabytkowych salach można było także podziwiać obrazy namalowane podczas poprzednich spotkań artystów.

Dobra współpraca z władzami Miasta i Gminy Oborniki Śląskie służy także mieszkańcom, dla których wernisaże prac artystów na terenie pałacu są niecodziennym wydarzeniem kulturalnym i okazją do nabycia dzieł po preferencyjnych cenach. Tworzy się już grupa stałych bywalców, rozmiłowanych w kolekcjonowaniu obrazów, powstałych podczas kolejnych plenerów. I tym razem pan Maciej Borowski, wiceburmistrz Obornik Śląskich wraz ze znajomymi nabyli kilka obrazów do kolekcji prywatnych i dla Urzędu Miasta i Gminy. Zadowoleni z zakupu, na moją prośbę, pozowali do pamiątkowego zdjęcia. Trudno było się oprzeć wrażeniu, że wszyscy uczestniczymy w jakimś radosnym święcie - święcie sztuki.

Wśród wystawionych prac każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przyjemnie było odkrywać w barwnych obrazach fragmenty malowniczego otoczenia, architektury pałacu czy parku nad zielonym stawem. Artyści szukali motywów także poza murami klasztoru.

Pani Isabella Degen, z Frankfurtu nad Menem, w swoim tryptyku przedstawiła stare drzewa, rosnące niedaleko wiejskiego kościółka. Te w naturze były już mocno podniszczone przez czas. Obrazy pozwolą im przetrwać w ludzkiej pamięci jeszcze długo.

Pani Joanna Płachcińska, z Tonbridge w Anglii, upodobała sobie motyw przydrożnej łączki ze swojskimi kopcami. Opowiedziała zabawny epizod związany z aktem pracy twórczej. Kiedy malowała swoje kopki podeszła do niej kobieta, gospodyni z pobliskich domków i zapytała czy nie przynieść czegoś do jedzenia... bo artyści, według niej, to zwykle biedni i głodni ludzie...

Pewnie i tacy się zdarzają, ale nie na plenerze w Bagnie. Tu kuchnią rządzi siostra Aniela Garecka, która nie tylko przyrządza smakołyki, ale także jest autorką książek kulinarnych.
Goście wernisażu także zostali poczęstowani swojskim żurkiem i łagodnym bigosem a zainteresowani publikacją "Anielska kuchnia Siostry Anieli" mogli dodatkowo otrzymać autograf autorki.

Zabytkowy pałac z dzikim jeszcze parkiem i tajemniczą kapliczką, uczynni Salwatorianie, wytworni goście, sympatyczni artyści i ich obrazy, mieniące się w lipcowym słońcu wszystkimi barwami, stworzyły niepowtarzalny, prawie mistyczny klimat spotkania ze sztuką i teologią.
W malutkiej wsi Bagno, bogatej w serdecznych ludzi i zabytkowe cudeńka wszystko, co boskie jest na miarę człowieka, a to co ludzkie nabiera boskiego wymiaru.

Nic dziwnego, że uczestnicy pleneru z żalem rozstawali się z tym miejscem, żegnając się słowami: "Do zobaczenia za rok!".
Dla kronikarskiego porządku przedstawiam artystów uczestniczących w XIII Międzynarodowym Plenerze Malarskim Oborniki Śląskie 2010, który odbywał się w dniach 27 czerwca - 4 lipca we wsi Bagno, w gościnnych progach klasztoru i Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów.
Artyści z zagranicy:
Joanna Płachcińska - Tonbridge, Anglie
Isabella Degen - Frankfurt nad Menem, Niemcy
Igor Kmetyk - Lwow, Ukraina
Aleksander Dmytrenko - Lwów, Ukraina
Włodzimierz Łobuń -Lwów, Ukraina
Ryszard Dalkiewicz - Grodno, Białoruś
Rajmund Majewski - Kowno, Litwa
Artyści z Polski:
Krzysztof Łozowski - Warszawa
Janusz Łozowski - Malkowice
Łukasz Morawski - Wrocław
Judyta Pilarczyk - Wrocław
Maria Rowdo - Wrocław
Kuratorzy:
Jerzy Tandecki, Zdzisław Skorek
Organizatorzy:
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
Fundacja Kresowa "Semper Fidelis"
CLASSIC ART Wrocław
Bagno, 3 lipca 2010 r.

Artykuły powiązane:

Piękno ukryte w Bagnie - relacja z pierwszego dnia pleneru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto