Facebook Google+ Twitter

Spotkanie teatrów narodowych w Warszawie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-02 07:20

Sześć teatrów narodowych z Europy weźmie udział w festiwalu "Spotkania Teatrów Narodowych, który rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 20 listopada w Warszawie.

Swoje spektakle pokażą między innymi tak słynne teatry jak Comedie Francaise, czy Teatr Aleksandryjski z Sankt Petersburga. Głównym organizatorem "Spotkań" jest Teatr Narodowy w Warszawie.

To pierwszy taki festiwal w Polsce - podkreśla jego dyrektor a zarazem zastępca dyrektora artystycznego Teatru Narodowego Tomasz Kubikowski. "Będzie to okazja do dyskusji o tym czym powinny różnić się teatry narodowe od innych teatrów, a dodatkowo festiwalowi będzie towarzyszyć sesja naukowa na ten właśnie temat" - dodał dyrektor Kubikowski.

Na początek festiwalu wystąpi Teatr Aleksandryjski z Petersburga zaprezentuje "Ożenek" Mikołaja Gogola. Reżyser Walerij Fokin powiedział, że chce w nim oddać ducha epoki - czyli XIX wiecznego Petersburga. Wyjaśnił też co w w tej tragikomedii Gogola jest dla niego najważniejsze. "Chciałbym by było mądrze, śmiesznie i jednocześnie tragicznie, ponieważ tę sztukę Gogol napisał o ludziach samotnych czyli zasadniczo tragicznych" - powiedział rosyjski reżyser.

Na tegoroczną, pierwszą edycję festiwalu zaproszono ponadto mediolański Piccolo Teatro - ze spektaklem "Trylogia wakacyjna" Carla Goldoniego, paryską Comedie Francaise ze spektaklem "Podział Południa" Paula Claudela, z kolei Burgtheater z Wiednia wystąpi z "Kobietą diabłem" Karla Schoenherra. Oprócz tych scen o światowej renomie, są mniej znane, ale niezwykle ciekawe: Bułgarski Naroden Teatar Iva Vasov, który zaprezentuje "Don Juana", a Teatur National Martin Sorescu z Rumunii - "Wieczór trzech króli" - poleca Tomasz Kubikowski.

Festiwal Spotkania Teatrów Narodowych ma się odbywać w Warszawie co dwa lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.