Facebook Google+ Twitter

Spotkanie trzech kultur. Trwa jarmark w Opatowie

W sobotę i niedzielę (4-5 czerwca 2011 roku) w Opatowie odbywa się Jarmark Opatowski. Przebiega on pod hasłem "Spotkanie trzech kultur": żydowskiej, ormiańskiej i polskiej.

Większość imprez Jarmarku Opatowskiego odbywać się będzie na miejscowym rynku. / Fot. Krzysztof KrzakSkąd pomysł na prezentację dorobku kulturowego tych właśnie nacji? Otóż, Opatów, miasto leżące w województwie świętokrzyskim, od prawieków znajdowało się na szlaku bursztynowym. Przybywali tu kupcy z różnych stron świata, w tym wielu obywateli polskich pochodzenia żydowskiego i ormiańskiego.

Imprezy Jarmarku Opatowskiego odbywają się w amfiteatrze, Opatowskim Ośrodku Kultury i na miejskim rynku. W sobotę, w koncercie "Na ludową nutę" prezentowały się zespoły ludowe i folklorystyczne. Odbył się także przegląd zespołów weselnych. Na zakończenie pierwszego dnia Jarmarku Opatowskiego wystąpił zespół discopolowy "Fantastic Boys". Koncertom towarzyszyły pokazy rękodzieła artystycznego i użytkowego, biżuterii, sukien ślubnych i najnowszych trendów fryzjerskich. Czynny był i jest lunapark, cieszący się sporym zainteresowaniem najmłodszych.Prezentacje zespołów ludowych w opatowskim amfiteatrze. / Fot. Krzysztof Krzak

W niedzielne przedpołudnie oficjalnie został otwarty sezon turystyczny w Opatowie: można było zwiedzić podziemną trasę i wystawę okolicznościową "Pradzieje i kultura ludowa województwa świętokrzyskiego". O godzinie 13 na rynku wystąpią: kapela ludowa z Opoczna i Orkiestra Dęta Opatowskiego Ośrodka Kultury. Po godzinie 15 zaś w repertuarze ormiańskim zaprezentują się uczniowie szkoły Muzycznej I stopnia z Ostrowca Świętokrzyskiego. O 17 rozpocznie się "Biesiada cygańska" w wykonaniu uczniów Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie. Będą się również prezentować wykonawcy związani ze Studiem Piosenki OOK.

O godzinie 20 wystąpi zespół "Clezmer's". Na zakończenie organizatorzy przewidzieli wyjątkowe wydarzenie: premierę "Skrzypka na dachu" Sheldona Harnicka i Jerry'ego Bocka. Wyjątkowość tego przedsięwzięcia zainicjowanego przez Zdzisława Staniszewskiego, dyrektora OOK (który też spektakl wyreżyserował), jest fakt, iż w musicalu wystąpią członkowie sekcji działających w domu kultury oraz zespoły "Strefień" z Jurkowic, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, kapela OOK i dorośli mieszkańcy Opatowa - w sumie około 60 osób. W roli Tewje Mleczarza pojawi się aktor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, Zdzisław Reczyński. Scenariusz opracowała Barbara Kasińska, choreografię - Roman Dulny. Warto pojawić się o godzinie 21 na opatowskim rynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.