Facebook Google+ Twitter

Spotkanie Wałęsy z młodzieżą na Uniwersytecie Szczeciński

Były prezydent podczas swojego pobytu w Szczecinie spotkał się z młodzieżą na uniwersytecie. Podzielił się swoimi doświadczeniami, poglądami na teraźniejszość i przyszłość.

21 kwietnia 2009 w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się spotkanie Lecha Wałęsy ze studentami i uczniami szczecińskich szkół. Impreza odbyła się pod tytułem „Droga Polaków do wolności”.

Na wstępie prezydent wygłosił krótki wykład, w którym poruszył kwestię wymiany pokoleń. Stwierdził, że jego pokolenie, które doprowadziło do obalenia komunizmu, odniesie sukces dopiero wtedy, kiedy pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków wykorzysta szanse, jakie przed nimi stoją. Zachwalał korzyści, jakie wynikają z procesu globalizacji i nawoływał do podążania jej nurtem. Wspominał, że nie należy przejmować się porażkami, ponieważ jeśli popełniane są w dobrej wierze to można dostać za nie nawet Nagrodę Nobla. Przytoczył w tym miejscu przykład Michaiła Gorbaczowa, którego reformy nie doprowadziły do uratowania Związku Radzieckiego. Pomimo tego, że poniósł porażkę, został nagrodzony tym prestiżowym wyróżnieniem.

Wspomniał również o rozmowach, jakie w latach 80. ubiegłego wieku toczył z zagranicznymi przywódcami. Opowiadał, jak patrzyli oni na niego, jak na szaleńca, gdy twierdził, że Polacy są w stanie obalić komunizm. Na Zachodzie wcale to nie było takie pewne.

Negocjacje z Japończykami

Po krótki wystąpieniu prezydent Wałęsa odpowiadał na pytania i wyrażał swoje poglądy na różne tematy oraz opisywał swoje doświadczenia z czasów, gdy był najważniejszym obywatelem w państwie. Rozbawienie na sali wzbudziło opowiadanie o negocjacjach z Japończykami w związku z długiem państwowym. Chodziło o jak największe umorzenie wszystkich zobowiązań, jakie Polska miała zaciągnięte w tym azjatyckim państwie. Na samym początku negocjacji Wałęsa stwierdził, że Polska nie odda nic Japończykom, ponieważ oni pożyczyli te pieniądze komunistom, którzy wydali je na pałki, których używali do bicia go. Przerażeni taką wizją zgodzili się ostatecznie na obniżkę zobowiązań o połowę i danie Polsce kolejnej pożyczki.

Lech Wałęsa opowiadał również o swoich rozmowach z Clintonem oraz Jelcynem. Wyjaśnił wszystkim zebranym, że wcale nie upił tego drugiego, żeby zgodził się na wstąpienie Polski do NATO. Wykorzystał do tego inne argumenty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.