Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z autorami książki "Wokół W pustyni i w puszczy”

Promocja książki "Wokół W pustyni i w puszczy" odbędzie się 22 maja o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Kolegium Artes Liberales UW przy ul. Dobrej 72 w Warszawie.

Informacja o promocji książki Wokół W pustyni i w puszczy / Fot. plakat Wokół „W pustyni i w puszczy” to obszerna monografia, zbiór pokonferencyjnych tekstów powstałych na okoliczność stulecia pierwodruku młodzieżowej powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy. Zostały one wygłoszone i przedyskutowane podczas sesji naukowej Czyja Afryka? Wokół W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, która odbyła się pod patronatem Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” oraz Międzynarodowej Szkoły Humanistycznej Europy Środkowowschodniej w dniach 26-29. 11. 2008 r. w Warszawie.

Wieloautorska monografia uwzględnia szereg interesujących zagadnień, dotyczących różnorodnych kontekstów, z jakimi jest powiązana, a więc m. in. Afryki w czasach Sienkiewicza, innych literackich obrazów Czarnego Lądu, strategii artystycznych autora, genezy, recepcji. Oprócz tekstów powstałych na bazie przedyskutowanych referatów książka zawiera także teksty dodatkowo zamówione oraz zapis licznych wypowiedzi z panelu dyskusyjnego i przeprowadzoną na potrzeby analizy recepcji powieści ankietę.

W pracach zebranych w książce odnaleźć można między innymi omówienie następujących problemów: kolonializm, podboje czy wojny burskie, Wenus Hotentockiej, kwestii polskiej, percepcji cywilizacji czy dzikości i egzotyki na „Czarnym Lądzie, inicjacji i dorosłości w pisarstwie Sienkiewicza. problemy adaptacji filmowych, zagadnienia przyrodnicze świata afrykańskiego, jak choćby historii o mitycznym stworzeniu zwanym „wobo”. Część stanowi efekt refleksji nad wartością pedagogiczną, jaką przedstawia utwór Sienkiewicza. Nową perspektywę na to zjawisko rzuca odbiór „W pustyni i w puszczy” przez studentów MSH, którzy opowiedzieli o ich zetknięciu z Sienkiewiczem a także o obecności bądź nieobecności pisarza na Ukrainie i Białorusi.

Monografia wyrasta z przekonania, że Sienkiewiczowska powieść zajmuje „trwałe miejsce wśród polskich „węzłów pamięci”, świadectw polskiego doświadczenia i polskiej tożsamości minionego stulecia”.

Promocja książki "Wokół W pustyni i w puszczy"odbędzie się 22 maja o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Kolegium Artes Liberales UW przy ul. Dobrej 72 w Warszawie.

W spotkaniu udział wezmą: prof. dr hab. Janusz Tazbir (Polska Akademia Nauk), prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Jerzy Axer (Uniwersytet Warszawski), dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek (uniwersytet Śląski), prof. dr hab. Jan Kieniewicz (Uniwersytet Warszawski).

Wokół „W pustyni i w puszczy”. W stulecie pierwodruku powieści. Koncepcja Jerzy Axer i Tadeusz Bujnicki, Wydawnictwo Universitas, Kraków 2012, s. 660. recenzja

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Arturze, zdecydowanie popieram. Humoreska "Zagłoba swatem" każdego jest w stanie urzec... "Na polu chwały" przenosi sugestywnie w przeszłość. Ze swej strony, jeśli wymieniamy utwory zapomniane a warte uwagi, to polecam "Wiry" z uwagi na ciekawe rozważania na tematy społeczno-polityczne w kontekście filozoficznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli już jesteśmy przy twórczości H. Sienkiewicza, to osobiście polecam nieco mniej znane, ale rewelacyjne dwa tytuły. "Na Polu Chwały" oraz komedię "Zagłoba swatem"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie.

Panie Arturze,
miło mi przeczytać, że sięga Pan po książki Sienkiewicza wielokrotnie i że spodziewa się Pan niebanalnych odkryć w monografii powstałej z okazji stulecia 'W pustyni i w puszczy". Jestem pewna, że nikt nie będzie zawiedziony.

Panie Marku,
myślę, że Pana wątpliwość wynika z tego, że przyjmuje Pan, że przedmiotem promocji będzie powieść Sienkiewicza. Tymczasem chodzi o monografię naukową, w której zawarte są teksty interdyscyplinarne na temat tej powieści. W zasadzie ma Pan słuszność, że odbywa się zarazem promocja "W pustyni i w puszczy", bo w tekstach pomieszczonych w książce jest wiele argumentów uzasadniających ponadczasowość młodzieżowego arcydzieła Sienkiewicza.
Zasadniczo spotkanie jednak dotyczy promocji nowej książki, na która trzeba było czekać od 2008 roku.
Ale oto jest - wyszła w Wydawnictwie Universitas z datą 2012.

O odkryciu "wobo" napisał prof. Jerzy Axer. To prawda, że sprawa jest intrygująca.

Bardzo się cieszę, Panie Marku, że zalicza Pan "W pustyni i w puszczy" to swoich ważnych lektur dzieciństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Promocja książki "Wokół W pustyni i w puszczy"odbędzie się (...)"

"Promocja" - jakoś mi nie pasuje w tym przypadku to słowo, ponieważ kojarzy się ono raczej z czymś nowym... Wiem, że autorka użyła go myśląc o szerszym znaczeniu. Po prostu przekazuję swoje odczucie.

W "Pustyni i w puszczy" to wspaniała książka. Właśnie jej zawdzięczam wyjaśnienie co to jest "mentalność Kalego", która przecież do dzisiaj wcale nie straciła na znaczeniu.
"Wobo" - nie przypominam sobie, ale za to "złe i dobre mzimu" - tak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po książki Sienkiewicza sięgam wielokrotnie. Dzięki tytułowi "W pustyni i w puszczy" odbyłem swoją pierwszą, choć wirtualną (palcem po mapie) podróż po Afryce. Czytając powyższa recenzję, upatruję w opisywanej książce niezwykle interesujące, dociekliwe i niebanalne spojrzenie autorów dotyczące powieści H. Sienkiewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.