Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z autorami "Niewidzialnej Mapy Wrocławia"

„Niewidzialna Mapa Wrocławia” jest nietypowym przewodnikiem po Wrocławiu. Po stolicy Dolnego Śląska oprowadzają nas ludzie niewidomi lub ociemniali.

 / Fot. Anna KusakKto wpadł na pomysł stworzenia takiej książki? Pomysłodawców i realizatorów tego projektu mogliśmy poznać wczorajszego wieczoru w Empiku na wrocławskim Rynku.

Spotkanie zaplanowano na godzinę 18.00. Gośćmi Empiku byli Maciej Bączyk oraz Karol Krukowski związani z Ośrodkiem Postaw Twórczych. Ludzi nie było dużo, więc było to raczej kameralne spotkanie, wśród publiczności dominowały osoby starsze.

 / Fot. Anna KusakPomysłodawcy projektu opowiadali o tym, jak powstała książka. Jedną z przyczyn jej stworzenia była ciekawość, jak Wrocław odbierany jest przez ludzi, którzy nie widzą. Gdzie chodzą, jaka są ich ulubione miejsca i co czują spacerując po nich. Prace nad książką trwały dwa lata. W projekcie wzięło udział 16 osób niewidomych lub ociemniałych w wieku od 21 do 72 lat. W czasie tych dwóch lat autorzy dużo rozmawiali z niewidomymi, nagrywali rozmowy, które później zostały zacytowane w książce. Karol Krukowski robił fotografie, znajdujące się w przewodniku. Chciał w nich odzwierciedlić odczucia ludzi niewidzących, którzy oprowadzali go po Wrocławiu. Zdjęcia te zostały wyświetlone podczas spotkania, w formie pokazu slajdów.

Drugą bardzo ciekawą częścią spotkania były opowiadania Maćka o tym, jak wygląda życie osób niewidzących. Publiczność słuchała z zaciekawieniem, o czym śnią niewidomi, a o czym ociemniali, jak wybierają sobie partnera, skoro nie mogą go zobaczyć. Opowiadania uzupełniały fragmenty czytanej książki.

 / Fot. Anna KusakPubliczność usłyszała także nagrania z miejsc opisanych w książce, które są także do niej dołączone. Usłyszeliśmy dźwięki wrocławskiego Rynku. Wystarczyło zamknąć oczy i wyobrazić sobie, co czują ludzie, którzy nie mogą go zobaczyć.

Po zakończeniu spotkania była chwila na indywidualną rozmowę z autorami oraz wzięcie autografu. Wszystko odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.09.2008 10:53

+ za dobre wieści

Komentarz został ukrytyrozwiń

...przedsięwzięciu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za informację o nietypowym a jednocześnie ważnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajny pomysł;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ciekawy pomysł..czytałam gdzieś o tym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.