Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z Azerbejdżanem

W sierpniu tego roku mija 20 lat od uzyskania przez Republikę Azerbejdżanu niepodległości. Dłużej niż Polska, bo od 1920 roku, w różnej konfiguracji, znajdował się w strefie wpływów ZSRR. Interesujący kraj, warto poznać jego historię i współczesność.

Od lewej: prof. Jacek Tebinka UG, tłumacz, ambasador dr H.Hasanov, prezes Stowarzyszenia Polska-Azerbejdżan Kerim Haciyev. / Fot. Stefania Najsarek.Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, pod kierownictwem Larrego Okey Ugwu nie ogranicza swojej działalności do sfery związanej stricte z kulturą. W lutym 2010 roku, zainicjowano cykl spotkań pod nazwą Ambasadorzy i Puls Świata. Celem ich, jest wskazanie ...najbardziej istotnych problemów i zmian zachodzących we współczesnym świecie. Do dyskusji zapraszamy ambasadorów państw, o których potoczna wiedza jest skromna, bądź stereotypowa, a przemiany w nich zachodzące wykraczają daleko poza wymiar lokalny (cyt.).

Siódme już spotkanie z tego cyklu, zorganizowane przy współudziale Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki Jeden Świat oraz Stowarzyszenia Kulturalnego Polska - Azerbejdżan, odbyło się w tym miesiącu. Gościem był J.E. Hasan Aziz Ogly Hasanov - historyk, który doktoryzował się pracą o historii Azerbejdżanu, a pełniąc wysokie stanowiska rządowe, był doskonale przygotowany do przedstawienia tematu spotkania pt. Narodowa polityka ZSRR w Azerbejdżanie i jej następstwa w dzisiejszej Republice Azerbejdżanu.

Rozpoczęcie wykładu poprzedził przeprowadzonym ad hoc testem wśród słuchaczy, który wykazał, jak nader skromna jest nasza wiedza o tym interesującym kraju.

Ambasador Republiki Azerbejdżanu Hasan Hasanov. / Fot. Stefania Najsarek.Dr H.Hasanov szeroko omawiając historię regionu i narodów go zamieszkujących, szczególną uwagę poświęcił wydarzeniom decydującym o kształcie dzisiejszego Azerbejdżanu. - Leżący między morzami Czarnym i Kaspijskim Kaukaz mówił - zamieszkiwały różne ludy: Persowie, Grecy, Rzymianie, Ormianie, Arabowie, ale pierwszymi mieszkańcami byli kaukascy Albańczycy.

W 9. w.p.n.e. powstało tam jedno z najstarszych na świecie, Królestwo Manna. Przełomowym wydarzeniem w regionie, było podbicie w 7. w.p.n.e. tych ziem przez Arabów, Wraz z nimi wkroczył tu islam. Po ich upadku, powstało kilka chanatów, systematycznie podbijanych kolejno przez Turków, Mongołów, by w końcu na trzy stulecia stać się częścią Iranu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 24.04.2011 18:52

Steniu, pan Hasanov tego nie powiedział, ale wydaje się, że problem z projektem Sarmacja ma na imię Władymir (swoją drogą, jakże proroczo rodzice chłopię nazwali ;)).

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Z.K. Być może nie ustrzegłam się "pomyłek i przejęzyczeń", ale nie mogę się do zarzutów odnieść, ponieważ są sformułowane bez podania konkretów.
Natomiast nie wydaje mi się, abym pomyliła się pisząc, że " Przełomowym wydarzeniem w regionie, było podbicie w 7. w.p.n.e. tych ziem przez Arabów", ponieważ Encyklopedia PWN to potwierdza; cytuję ustęp: "Islam na terenie dzisiejszego Azerbejdżanu rozprzestrzenił się gwałtownie po jego podboju przez Arabów w VII-VIII w.p.n.e."
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Z.K.
  • Z.K.
  • 21.04.2011 21:27

Miłe, i duzy wkład pracy, ale sporo pomyłek i przejęzyczeń, choćby przesuniecie o co najmniej 1400 lat podboju przez muzułmanów.

Pozdrawiam, Z.K

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle u Steni - oryginalne kontakty i solidne rzeczy opisanie. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Ciekawy artykuł, z którego można dużo się dowiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.