Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z Kajetanem Broniewskim, legendą polskiego wioślarstwa

- Jeśli ponosicie porażki pamiętajcie, żeby nadal walczyć. Przyjdzie taki moment, że los odda wam wszystko. Tak Kajetan Broniewski, Dyrektor Generalny PKOL, dzielił się swymi przemyśleniami ze słuchaczami z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Przed Centrum Olimpijskim PKOL / Fot. Jerzy JastrzębskiJest to pierwsza wizyta w Centrum Olimpijskim PKOL przy wybrzeżu Gdyńskim 4 w Warszawie. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, 15 marca 2011 oglądali nowoczesny kompleks budynków.

Tutaj prężnie działa od siedmiu lat Centrum Edukacji Olimpijskiej, które realizuje szeroki, wielowątkowy projekt edukacyjny, propagujący idee olimpijskie, ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiego sportu, polskich tradycji sportowych oraz roli i miejsca sportu we współczesnym świecie.

Polski wioślarz,trzykrotny olimpijczyk,brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie(1992rok),Dyrektor Generalny PKOL,działacz sportowy przed publicznością z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie / Fot. Jerzy JastrzębskiCzekaliśmy z niecierpliwością w salce kinowej na zapowiedzianego trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich z 1992 w Barcelonie, Dyrektora Generalnego PKOL. Przed nami pojawił się skromny człowiek, który w kilka sekund zyskał sympatię zebranych w sali. Mówił o sporcie, o wioślarstwie, o Igrzyskach Olimpijskich z tak wielkim zapałem i przekonaniem, że skupił na sobie uwagę wszystkich obecnych. Nie będę pisał tutaj o osiągnięciach sportowych Kajetana Broniewskiego, bo te są dostępne na stronach internetowych, w encyklopediach, ale o wielkiej umiejętności kontaktu z słuchającymi, bezpośredniego zwracania się do każdego uczestnika spotkania. Każdy został zauważony i doceniony.

Pan Kajetan nie mówił o sobie, o swoich osiągnięciach. Dokonał analizy swoich porażek sportowych i wniosków z nich płynących. - Jeśli ponosicie porażki pamiętajcie, żeby nadal walczyć. Przyjdzie taki moment,że los odda wam wszystko - dzielił się swoim doświadczeniem pan Kajetan ze swoimi słuchaczami. Porażki to droga do sukcesów. Młodym ludziom doradzał, aby nigdy się nie załamywali. Po chwilach złych nadejdą dobre, które wynagrodzą czas wyrzeczeń. Sport to miejsce zmagań człowieka ze swoimi słabościami nie tylko fizycznymi, ale i psychicznymi.

Mistrz sportu podpisuje plakat dla uczniów szkoły w Legionowie / Fot. Jerzy JastrzębskiW życiu tak jak w sporcie trzeba grać fair play. - Na sport nigdy nie jest za późno- tłumaczył zasłuchanym gościom. Przykładem jest Justyna Kowalczyk, która w wieku 15 lat rozpoczęła karierę zawodową.Trener pana Kajetana dał mu dobrą, życiową radę. Zawsze należy walczyć. Nieważne jakie są szanse na wygraną. Nawet jeśli przeciwnik jest dużo większy. Należy walczyć z nadzieją na zwycięstwo. Tę radę późniejszy medalista wziął sobie do serca. Stosując się do niej zyskał szacunek wszystkich sportowych przeciwników. W życiu nigdy nie należy również rezygnować. Należy uczyć się niezależnie od wieku i pozycji społecznej. Pan Kajetan jest tego przykładem. Studiuje obecnie dziennikarstwo.

To spotkanie to głęboka lekcja życia, pokory. To lekcja mądrości płynącej z doświadczeń życiowych, przepełniona szacunkiem i zrozumieniem dla słuchacza. Zostaliśmy obdarowani przez pana Kajetana nie tylko paletą wspaniałych rad życiowych, ale przy okazji dowiedzieliśmy się dużo o ideach sportu olimpijskiego, o polskich sportowcach, o polskim ruchu olimpijskim. Dowiedzieliśmy się czym różnią się Igrzyska Olimpijskie od olimpiad, ilu mamy olimpijczyków, jaką liczbę medali zdobyliśmy. Co to znaczy być olimpijczykiem. Oglądaliśmy brązowy medal igrzysk olimpijskich zdobyty przez pana Kajetana, a na zakończenie spotkania wzruszający film o historii polskiego ruch olimpijskiego.

Uczniowie ćwiczą na stymulatorach wioślarskich w Centrum Olimpijskim / Fot. Jerzy JastrzębskiAby natychmiast rozpocząć wdrażanie dobrych rad mistrza wioślarstwa i sportu udaliśmy się z nim na symulatory wioślarskie, aby rozpocząć ćwiczenia na nich. -Jesteśmy wdzięczni za to spotkanie. Jesteśmy pod głębokim wrażeniem osobowości pana Kajetana. Jego mądrości i talentu pedagogicznego - mówiła nauczycielka z Legionowa Agnieszka Kluskiewicz. Mamy nadzieję, że młodzi uczestnicy spotkania zapamiętają je i będzie ono pomocne w ich trudnych życiowych chwilach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry materiał.5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.