Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z Marią Peszek

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2017-04-01 12:35

3 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu „InspirATorzy”. Gościem będzie Maria Peszek a rozmowę poprowadzi Remigiusz Grzela.

 / Fot. By Grzegorz Chorus - Maria Peszek, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53656558InspirATorzy to nowy, otwarty dla publiczności, cykl Akademii Teatralnej, łączący rozmowę z warsztatem mistrzowskim. Rozmowy, które mają otwierać wyobraźnię i łamać schematy poprowadzi Remigiusz Grzela, dziennikarz, dramaturg, pisarz, były kierownik literacki Teatru Na Woli.

Maria Peszek – wokalistka, aktorka, autorka tekstów, performerka. Inspiruje charyzmą, bezkompromisowością, oryginalnością i trzeźwą oceną sytuacji. Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych, filmowych i telewizyjnych, tworząc szereg wielokrotnie nagradzanych ról. Współpracowała z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Jerzym Stuhrem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą i innymi.

Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Na początku była „Miasto mania”. Projekt składający się z płyty, przygotowanej we współpracy z Wojtkiem Waglewskim i multimedialnego spektaklu granego w warszawskiej Fabryce Trzciny. Jej drugi album, wyprodukowana przez Andrzeja Smolika „Maria Awaria”, pojawił się w 2008 roku i okazał się jednym z największych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Wielki sukces artystyczny i komercyjny obydwu albumów- ponad 200 koncertów zagranych w całej Polsce i za granicą, 100 tysięcy sprzedanych płyt i występy na największych festiwalach muzycznych (Open’er, Sopot, Jarocin, OFF Festiwal), ostatecznie potwierdziły status Marii Peszek jako jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej.

Laureatka prestiżowych nagród między innymi: Paszportu Polityki, Fryderyków, Wdechów Gazety Wyborczej i Fenomenu Przekroju. W latach 2008–2013 prowadziła w Radiu Roxy swój autorski program „Radio Maria”. W październiku 2012 roku wydała swój trzeci album „Jezus Maria Peszek” – najbardziej przejmujący i bezkompromisowy w dotychczasowej karierze, który także współkomponowała i współprodukowała. Poruszająca tematy religijności, polskości, tradycyjnych ról społecznych płyta, wstrząsnęła polską opinią publiczną, wywołując skrajne emocje, a Maria Peszek została obwołana głosem pokolenia.
„Jezus Maria Peszek” okazała się też bestselerem – przez cztery tygodnie z rzędu okupując pierwsze miejsce na Oficjalnej Liście Sprzedaży płyt i podobnie jak poprzednie płyty artystki, uzyskała status podwójnej Platynowej Płyty, sprzedając się w ponad 60 tysiącach egzemplarzy, a trasa koncertowa „Jezus Maria Peszek” to ponad sto żywiołowych koncertów na najważniejszych festiwalach i w klubach.

W lutym 2016 roku ukazał się najnowszy album artystki – „Karabin”, który w miesiąc od premiery uzyskał status Złotej Płyty. Tym razem to jedenaście piosenek o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. Jedenaście piosenek na niespokojne czasy, w których artystka mierzy się z tematem wolności, tolerancji, prawa do inności i nierozerwalnie wiążącej się z nimi nienawiści. „Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to o czym śpiewam i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst.” Obecnie Maria Peszek koncertuje z materiałem z najnowszego albumu w kraju i za granicą. Do tej pory zagrała kilkadziesiąt entuzjastycznie odebranych klubowych koncertów w Polsce, Dublinie, Londynie, a także na polskich i zagranicznych festiwalach.


Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsca rezerwacja.tcn@at.edu.pl tel. 22 635 99 39. Teatr Collegium Nobilium , Miodowa 22/24.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.