Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z Mariuszem Czubajem w Kościanie. Jak tworzy swoje kryminały?

Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie była kolejnym miejscem, które odwiedził Mariusz Czubaj. Jeden z najchętniej czytywanych autorów literatury kryminalnej w Polsce, stara się realizować w wielu dziedzinach.

Mariusz Czubaj podpisujący swoje książki / Fot. Fot. Paweł JankowskiSpotkania autorskie bywają różne. Gość kościańskiej biblioteki wprowadził swoją osobą odrobinę ożywienia, zainteresowania, być może chwilowej dezorientacji. Zapowiedź pisarza kryminałów, doktora, profesora, antropologa mogła przywodzić skojarzenie z nobliwym, stonowanym starszym panem w stroju wieczorowym. Mariusz Czubaj okazał się być jednak człowiekiem rockandrollowym, co kilka razy zaznaczył. Oprócz miłości do muzyki rockowej, jest aktywnym obserwatorem sportu, ze szczególnym umiłowaniem piłki nożnej i sztuk walki. Wszystko to łączy się też z jego pracą naukową jako antropologa kultury.

Pisanie kryminałów uważa za pewnego rodzaju przypadek, któremu podołał na tyle, by utrzymywać się w czołówce tego rodzaju literatury. Najważniejsze, by kryminał był przystający do codziennego życia. Według Czubaja takie historie mają największe powodzenie. Czytelnik chce czytać o czymś osadzonym w znajomym otoczeniu. Pisarz przemierza w tym celu mroczne ścieżki i odwiedza podejrzane zaułki. Jak przyznał, bywa w najgorszych mordowniach i poznaje oprychów najróżniejszego formatu. Pozwala to też poznać pewne zachowania, zwyczaje i mechanizmy jakimi rządzą się zamknięte społeczności. Przynosi to autorowi, oprócz profitu ze sprzedaży książek, laury jak Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r.

Czubaj sprawił wrażenie człowieka radzącego sobie z audytorium bez potrzeby przesadnego gawędziarstwa. Prezentacja swojej osoby i twórczości była morderczym godzinnym setem. Po chwili wytchnienia nastąpiły pytania zainteresowanych. Autor zarysował arkana swego "kryminalnego" rzemiosła omawiając zasady jakimi kieruje się tworząc bohaterów. W dążeniu do zachowania pewnej prawdy konsultuje swoje pomysły ze specjalistami najróżniejszych profesji. Od lekarzy medycyny sądowej po technologię drewna. Zdradził też, że nosi się z zamiarem stworzenia nowej serii książek z nieznanym wcześniej czytelnikom bohaterem. Czubaj ma też zamiar spróbować swoich sił w literaturze bliższej political fiction. Jest przekonany o wyraźnej ewolucji swojego literackiego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.