Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z najnowszą historią Polski

Dom Spotkań z Historią w Warszawie, to miejsce w którym możemy lepiej poznać historię Polski i Europy Środkowo- Wschodniej z XX wieku.

W budynku przy Krakowskim Przedmieściu 13 w Warszawie każdego dnia emitowane są filmy, prezentowane wystawy oraz organizowane spotkania i debaty ze świadkami historii. Jest tu także księgarnia oraz medioteka, które w swoich zbiorach mają m.in. archiwalne filmy i wypowiedzi ludzi biorących udział w wydarzeniach historycznych.

Do 22 maja w DSH możemy zobaczyć pokaz filmów dokumentalnych "Rok 1968 w filmie". Chociaż 40. rocznicę Marca '68 już mamy za sobą, to warto wybrać się i zobaczyć te obrazy widziane oczami dokumentalistów. Zwłaszcza, że wiedza o Marcu '68 wśród młodego pokolenia jest bardzo uboga, a czasami wręcz nieznana. Przychodząc tu nie można stracić ani pieniędzy, ponieważ wstęp jest wolny, ani zbyt wiele czasu, bowiem obydwa filmy trwają razem nieco ponad godzinę. Zyskać natomiast można możliwość spotkania się z reżyserami Jacobem Dammasem, Jackiem Chojeckim i Jolantą Kessler-Chojecką, którzy opowiadają wiele ciekawych historii związanych z tym okresem historycznym.

Kredens


W małej salce pokazywany jest film autorstwa Jacoba Dammasa opowiadający autobiograficzną relację z przyjazdu młodego Duńczyka do Wrocławia. Tam mieszkała jego matka i dziadkowie. Rodzina musiała wyjechać z Polski po antysemickiej nagonce '68 roku. Pada w filmie między innymi zdanie wypowiedziane z ust Władysława Gomułki "Przypuszczam, że taka kategoria Żydów wcześniej czy później opuści nasz kraj", które dobitnie ukazuje charakter antysemickiej propagandy. Reżyser szuka rodzinnego domu i pamiątki sprzed lat – tytułowego kredensu.

Niedokończona historia: Marzec '68


Jolanta Kessler-Chojecka i Jacek Chojecki starają się natomiast opowiedzieć o wystąpieniach studenckich sprzed 40 lat. Bohaterami filmu są dzieci Seweryna Blumsztajna, Józefa Dajczgewanda, Natana Tenenbauma, Eugeniusza Smolara. Autorzy filmu budują obraz jednego z ważniejszych kryzysów politycznych w PRL i pokazują, jaki miał wpływ na losy bohaterów i ich rodzin. Po '68 musieli emigrować za granicę i tam się wychowywać. Film próbuje zdefiniować ich relacje z Polską i wspomnienia z tamtego okresu.

Trochę historii


Bezpośrednią przyczyną zajść w roku 1968 była demonstracja studencka pod, która odbyła się z powodu zdjęcia z afisza "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Po jedenastym, zarazem ostatnim spektaklu, tłum składający się głównie ze studentów, udał się pod pomnik Adama Mickiewicza. Początkowo MO nie interweniowało, lecz po kilku minutach rozpędziło studentów. Aresztowano 35 manifestantów. Za zrelacjonowanie zajść reporterom francuskim, wydaleni z uczelni zostali Adam Michnik i Henryk Szlajfer. Wobec takiego obrotu sprawy, studenci UW zaczęli protestować i domagać się przywrócenia praw uczniowskich Michnikowi i Szlajferowi. Na nic to się nie zdało. ZOMO brutalnie rozprawiło się z demonstracją. W marcu '68 Władysław Gomułka potępił antysocjalistyczne przesłanki płynące z "Dziadów" i napiętnował żydowskie pochodzenie inspiratorów zajść na UW.

Aby dowiedzieć się więcej, spotkaj się z historią w DSH w Warszawie. Pokaz filmów odbywa się do 22 maja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.