Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z panem Cogito w Darmstadt

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-05-21 17:56

Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt, we współpracy z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, organizuje 10 czerwca o godz. 20, wieczór poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Fragmenty jego dzieł będą czytać dr Manfred Mack i dr Andrzej Kałuża.

Zbigniew Herbert. / Fot. Biuro prasowe Niemieckiego Instytutu Kultury PolskiejKim był Zbigniew Herbert? Stoickim klasykiem? Lirykiem historycznej ironii? Może tragicznym i nieugiętym dramaturgiem? Starym, nudnym moralistą? Niezależnie od tego, jak go nazwiemy, jedno nie ulega wątpliwości: Herbert był poetą o nadzwyczajnej, etycznej konsekwencji. Wierzył w wartości uniwersalne i zasady moralne - zarówno w sztuce, jak i w życiu. W swoich dziełach próbował przekazać odbiorcom swą niezachwianą wiarę w ludzką godność. Należał przecież do nielicznego grona polskich autorów, którzy nigdy nie poszli na kompromis z komunistycznym reżimem. To on wprowadził do polskiego słownictwa zwrot: "Bądź wierny. Idź".

Czy wątki antyczne lub mitologiczne; czy sceny z polskiej codzienności; czy, wreszcie, aluzje natury politycznej - najważniejszym komponentem twórczości Herberta jest ironia. Po stronie twórcy stoi jego porte parole - krytyczny i światły Pan Cogito - postać, stworzona przez Herberta w latach 70., pełna melancholii i chętnie odbywająca filozoficzne ekskursje między bezkompromisowością a zwykłymi, ludzkimi wątpliwościami. Pan Cogito jest zwierciadłem stosunku Herberta do etyki, estetyki i władzy. Jego wręcz paradoksalna powaga, w połączeniu z humorem i dużą dozą ironii, są dla artysty środkiem do rozprawy z kolektywnymi doświadczeniami okrutnego, XX wieku, które zajmują centralne miejsce w jego twórczości.

Dzieła zmarłego w 1998 r. Zbigniewa Herberta doczekały tłumaczeń w 35 językach. Przekład niemiecki zawdzięczamy Karlowi Dedeciusowi - twórcy i pierwszemu dyrektorowi Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

zapomniałam o plusie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za kolegami i koleżankami (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za kolegami przedmówcami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Herbert wierzył w "wartości uniwersalne i zasady moralne" /cyt./, ale credo życiowe jego Pana Cogito, wydaje się zgoła inne. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale Tobie się udało:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.05.2008 20:45

nie jest :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

zawsze piszę co myślę:]
a wiem z doświadczenia, że zrobić treściwą, lapidarną notatkę nie jest wcale łatwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.05.2008 20:38

Tak myslisz, Klaro? :) Milo mi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

wiesz co
bardzo zgrabnie Ci wyszła ta notka:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.