Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19338 miejsce

Spotkanie z Pawłem Soroką w Domu Polskim

Paweł Soroka został ugoszczony w siedzibie Irlandzko-Polskiego Stowarzyszenia (IPS), gdzie wygłosił wykład na temat możliwości i zagrożeń jakie niesie za sobą członkostwo w Unii Europejskiej.

dr hab. Pawel Soroka w Polskiej Szkole w Blackrock / Fot. Bogdan WegrzynekW niedzielę, 7 marca 2010 r., w Domu Polskim odbyło się spotkanie z doktorem Pawłem Soroką, koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego. Urodzony w Gnieźnie, Paweł Soroka studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w stosunkach międzynarodowych. W 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW obronił pracę doktorską pt. „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”, która została opublikowana dwa lata później. W 2008 r. stopień doktora habilitowanego uzyskał po napisaniu ”Strategii bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

Współtworzył i obecnie nadzoruje działalność Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, społeczną organizację opiniotwórczą i opiniodawczą, która doradza w kluczowych sektorach gospodarczych. Był koordynatorem prac Konwersatorium "O lepszą Polskę", które opracowało "Raport o stanie państwa i sposobach jego naprawy”.
Kierownik Polskiej Szkoły w Blackrock Pani Mariola Izycka i dr hab. Pawel Soroka www.polskaszkoladublin.org / Fot. Bogdan Wegrzynek
Paweł Soroka działa również na polu literackim publikując artykuły jak i wiersze. Jego dzieła ukazały się w licznych czasopismach, almanachach i antologiach m.in. w ”Księdze poetów – księdze przyjaciół” czy w ”Studenckich grupach i klubach poetyckich”. Piastuje stanowisko redaktora naczelnego magazynu ”Własnym Głosem”, pisma Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury. Jest również autorem 4 tomików poezji, z których najnowszy, “Wyzwolenie Wyobraźni”, został opublikowany w bieżącym roku.

Paweł Soroka został ugoszczony w siedzibie Irlandzko-Polskiego Stowarzyszenia (IPS), gdzie wygłosił wykład na temat możliwości i zagrożeń jakie niesie za sobą członkostwo w Unii Europejskiej. Analizował problemy, z którymi borykała się polska gospodarka przed wstąpieniem do wspólnoty oraz jak Unia przyczyniła się do rozwoju kluczowych gałęzi polskiej ekonomii. Zwrócił tez uwagę na zjawisko globalizacji, podkreślając potrzebę pielęgnowania kulturowej indywidualności i dziedzictwa.

dr hab. Pawel Soroka w Domu Polskim w Dublinie / Fot. Bogdan WegrzynekSpotkanie zakończyła żywa dyskusja, podczas której publiczność mogła wymieniać się opiniami z gościem i zadawać pytania na nurtujące je zagadnienia. Paweł Soroka zaszczycił wszystkich obecnych czytaniem swoich utworów z najnowszego zbioru poetyckiego, ”Wyzwolenie Wyobraźni”.

Wykład był tłumaczony przez Annę Pospieszynską na język angielski, by zagwarantować irlandzkim członkom czynny udział w rozmowie. Martin Reynolds, wiceprezydent IPS, podkreślił, że wizyta Pawła Soroki w Domu Polskim przyczyniła się do budowania mostu w polsko-irlandzkich stosunkach przez umiejętną wymianę doświadczeń. Zauważył też, że Polacy zarówno, w kraju jak i zagranicą, muszą się nauczyć korzystać z wiedzy innych, by umiejętnie budować lepszą przyszłość.

Anna Pospieszynska i Bogdan Wegrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.