Facebook Google+ Twitter

Spotkanie z "Pensjonatem Miramar" Nadżiba Mahfuza we Wrzeniu Świata

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-14 13:17

W piątek, 16 listopada o 19:00 we Wrzeniu Świata tłumacze Jolanta Kozłowska i George Yacoub opowiedzą o nowej książce egipskiego noblisty w perspektywie zmian na Bliskim Wschodzie.

 / Fot. plakatNadżib Mahfuz, pierwszy arabskojęzyczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, nie brał udziału w życiu politycznym. Żył obok głównego nurtu wydarzeń, choć nie krył swoich poglądów. W jaki sposób lektura Mahfuza pomaga zrozumieć niepokojące dziś zachód zmiany zachodzące w kraju nad Nilem? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć współtłumacze "Pensjonatu": Jolanta Kozłowska, prywatnie znajoma autora i George Yacoub, arabista Uniwersytetu Warszawskiego pochodzący z Syrii.

"Pensjonat Miramar" to głęboka i pełna niepokoju refleksja nad tym, w którą stronę powinien podążać kraj, będący polem walki sprzecznych sił, świeckiej modernizacji i przywiązania do religijnej tożsamości. Powieść ukazała się tuż przed klęską poniesioną przez Egipt w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Autor postawił w niej w stan oskarżenia Arabski Związek Socjalistyczny, skrytykował skorumpowanie i zdemoralizowanie członków ekipy rządzącej, panoszące się zło. Książkę tę uznano później za prorocze ostrzeżenie przed wojenną katastrofą

Nadżib Mahfuz / Fot. materiały prasowe"To pisarz, który przez swoją literaturę, raz krystalicznie realistyczną, raz symboliczną i dwuznaczną, stworzył arabską opowieść, która przemawia do całej ludzkości” - pisała o nim Komisja Noblowska. Jego twórczość łączy klasyczną narrację z kolorytem opowieści arabskiej i utorowała literacką drogę takim autorom jak Orhan Pamuk czy Alaa Al Aswany. Do najbardziej znanych dzieł Mahfuza należy monumentalna "Trylogia Kairska". Zmarł w 2004 roku. Jest autorem 33 powieści, 13 opowiadań, 30 scenariuszy filmowych, kilku dramatów, a także licznych artykułów prasowych.

Spotkanie poprowadzi Marta Minakowska, arabistka i redaktorka portalu Arabia.plZarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.