Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18229 miejsce

Spotkanie z żywą historią - kpt. Wiesław Lubczyński na UMCS

Na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie 25 marca odbyło się spotkanie z byłym powstańcem warszawskim kpt. Wiesławem Lubczyńskim.

Budynek UMCS - Wydział Humanistyczny / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lublin_UMCS_(wydzia%C5%82_humanistyczny_i_aula).JPG/ SZATERKapitan Wiesław Lubczyński był jednym z pierwszych członków Szarych Szeregów. Pod koniec Powstania Warszawskiego został aresztowany i wysłany do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Tam zachorował na czerwonkę, ale jako jedynemu z 12 chorych udało mu się przeżyć. 14 kwietnia 1945 r. obóz w Buchenwaldzie wyzwolili Amerykanie. Kapitan Lubczyński, choć wiedział o postanowieniach w Jałcie, postanowił natychmiast powrócić do kraju, do swojej ojczyzny.

W Polsce podjął pracę jako kierowca ambulansu, jednocześnie uczęszczając do szkoły, by zdać maturę. W 1951 roku dostał się na wymarzony wydział lekarski na Akademii Medycznej w Lublinie. W swoim zawodzie przepracował ponad 60 lat.

W trakcie spotkania na Wydziale Politologii pan Wiesław Lubczyński opowiadał o dekadzie swojego życia - od 1940 do 1950 roku. Swoje wspomnienia podzielił na cztery okresy: czas Szarych Szeregów, Powstanie Warszawskie, pobyt w obozie w Buchenwaldzie oraz okres powojenny. Po każdej części publiczność zadawała pytania, na które gość chętnie odpowiadał.

Pan Lubczyński to człowiek o niespożytej energii życiowej i wielkim duchu. Ponad dwugodzinny wykład dla studentów przeprowadził głównie na stojąco. Niechętnie kończył spotkanie, a każdego gościa żegnał ciepłym słowem i uściskiem ręki. Oto krótki zapis ze spotkania.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.