Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4007 miejsce

Spotkanie ze sztuką

Niestety przegoniły nas gry planszowe, murale, laboratoria przyrody, lalkomaty i tym podobne dziwactwa nie związane z kulturą.Pytam więc, jaka to Europejska Stolica Kultury... bez kultury?

Na początku tego roku razem z Ireną Grzywacz, wtedy sekretarzem Polska International Wrocław, obecnie prezesem Stowarzyszenia, pełne nadziei zasiadłyśmy do napisania projektu na Mikrogranty. Oczywiście brałyśmy pod uwagę duże zainteresowanie dofinansowaniem i zdecydowałyśmy, że niezależnie od wyniku i tak zrealizujemy nasz projekt.
Niestety przegoniły nas gry planszowe, murale, laboratoria przyrody, lalkomaty i tym podobne dziwactwa nie związane z kulturą. Wiadomo jak to jest, jeśli idzie o kasę, dostają ją krewni i znajomi królika. Pytam więc, jaka to Europejska Stolica Kultury... bez kultury? Tak w Mikrograntach nie stawiano na uzdolnione jednostki, ciekawe rozwiązania kulturalne tylko na zaangażowanie mas (rodzin wielodzietnych, studentów i marginesu), które tak naprawdę chcą tylko piwa i kiełbasek, a nie integrować się z kulturą i artystami.
Od lewej Katarzyna Knapik, wiceprezes DSAP Barbara Młynarczyk, Halina Truszczyńska i Danuta Hajdasz / Fot. Knapik
Może to i dobrze, bo mielibyśmy chłopomanię bis (to jedyne, czego nie znoszę w Młodopolsce). Projekt Polki International "Akademia Kultury i Języka Polskiego Ponad Granicami'' zakładał 3 spotkania z kulturą i sztuką szeroko rozumianą w wielu dyscyplinach- poezja, malarstwo, rzeźba, rękodzieło, tkanina artystyczna, śpiew, muzyka. Mimo braku dofinansowania i zainteresowania ze strony władz Wrocławia, wszystkie wydarzenia kulturalne odbyły się. Pierwsze z nich pt."Wrocław w poezji, piosence i malarstwie" odbyło się w dniu 22 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 16 na Kozanowie ul.Kolista 17, z okazji Światowych Dni Książki i Praw Autorskich, Tematem przewodnim była wielowymiarowa inspiracja Wrocławiem. Wystąpiły panie artystki: Halina Kozłowska - malarka, Renata Kociemska-Zagajczyk - poetka zajmująca się rękodziełem, Izabela Monika Bill poetka, aktorka, publicystka, autorka kolaży. Drugie spotkanie zatytułowane "Galeria Kultury Seniora" było zorganizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora pl.Dominikański 6, realizowaliśmy je w dniu 20 maja. Trzecie wydarzenie pt. "Spotkanie ze sztuką" odbyło się we współpracy z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Artystów Plastyków pl.Św. Macieja 5a, w dniu 18 czerwca.
Spotkanie za sztuką / Fot. Izabela Monika Bill
Zaprezentowały się wszechstronnie utalentowane artystki, które przyjechały z Dolnego i z Górnego Śląska. Beata Iwańczuk malarka, poetka i początkująca pisarka z Wałbrzycha, która też jest wiceprezesem w tamtejszym Stowarzyszeniu Grupy Twórczej "Uśmiech Wałbrzycha", Katarzyna Knapik z Rudy Śląskiej, która jest poetką i malarką. Wydała 3 tomiki, może się pochwalić wieloma wystawami. Jeleniogórzanka Halina Truszczyńska matematyczka o malarskiej duszy. Jej obrazy to symbolika i metaforyka. Uczyła się pod okiem Pawła Trybalskiego.
Niektóre z Pań należą zarówno do Stowarzyszenia Polka International, jak i do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków: wrocławianka Renata Kociemska-Zagajczyk zajmująca się twórczością rękodzieła artystycznego. Tworzy obrazy florystyczne, maluje pisanki, pisze wiersze (wydała 8 tomików), ma swoim koncie wiele wystaw. Sekretarz,nota bene w obu Stowarzyszeniach, Izabela Monika Bill aktywna wrocławska poetka, publicystka i krytyczka, autorka 5. tomików, występuje w serialach paradokumentalnych, wprowadziła do polskiej, poezji współczesnej nurt erotyków motoryzacyjnych.Drukowana w antologiach w Polsce i zagranicą. Na spotkaniu prezentowała wiersze i kolaże.
poetka Izabela Monika Bill czyta wiersze / Fot. Tadeusz Lira-Śliwa
Mogliśmy także zobaczyć malarstwo Haliny Kozłowskiej z Wrocławia oraz tkaninę artystyczną Zofii Werblickiej, która także tworzy kolaże i formy przestrzenne, które zdobyły wiele nagród w Polsce i zagranicą (Europa i Ameryka). Kolejną artystką jest Iwona Przybysz z Wrocławia, autorka 3. tomików. Tworzy kartki okolicznościowe, mandale, kompozycje kwiatowe. Znana wrocławska malarka, pieśniarka i poetka Beata Sielicka-Kowalska, nieustannie poszukująca odpowiedzi na egzystencjalne pytania za pomocą symboli i alegorii w swojej wielopłaszczyznowej twórczości.Wydała tomik "Ballady z podróży". Ma na koncie liczne wystawy. Zanim przejdę do podsumowania, chciałam podziękować prezesowi Mieczysławowi Remskiemu i Barbarze Młynarczyk wiceprezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków za udostępnienie Galerii na czas spotkania, za zaangażowanie przy organizacji, dobre słowo i wiarę w twórców. DSAP w 2018 roku będzie obchodzić 60-lecie istnienia, to poważna instytucja skupiająca wybitnych twórców.
Malarka Halina Kozłowska opowiada o swoim malarstwie / Fot. Izabela Monika Bill
Myślę, że taka różnorodność kulturalna, jaka została zaprezentowana zasługuje na docenienie, pokazanie i promowanie. Mikrogranty nagrodziły grę, a przecież gra jest tu i teraz, to żadne dzieło, które będą podziwiać potomni.,Natomiast murale odpychają mnie brakiem estetyki i brudem przekazu, gdzieś w tunelach, podwórkach, gdzie nawet pies z kulawa nogą się nie zapuszcza. Są ogromne, przytłaczają odbiorcę wielkością a i wściekłość kolorów wyzwala zły nastrój.A tak internet zdefiniował mi nagrodzone dofinansowaniem Laboratorium Przyrody ESK 2016 "Laboratorium Przyrody, warsztaty z leśnikiem i ekologiem, piknikowanie". Piknikowanie???? Kiełbaski, piwo,plastikowe tacki, psy i ich "niespodzianki" stado wrzeszczących dzieciaków i to wszystko kontra biedna przyroda.
Prezes Polka International Irena Grzywacz / Fot. Izabela Monika Bill
Naprawdę chcecie, żeby tak wyglądała współczesna sztuka? Naprawdę tak ma być, że dla tych co piszą, malują, tworzą nie ma miejsca i wynagrodzenia za trud tworzenia? Artyści to nie instytucje charytatywne, to ludzie, którzy potrzebują jeść, płacić rachunki, utrzymać rodziny. Ludzie, którzy jako jedyni reklamują Wrocław bezinteresownie, z potrzeby serca.
oklaski dla artystów. Klaszcze Tadeusz Lira-Śliwa / Fot. Izabela Monika Bill

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Twoje słowa Izo to sama prawda... "Wiadomo jak to jest, jeśli idzie o kasę, dostają ją krewni i znajomi królika."

Można tylko władzom miasta przypomnieć przysłowie: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Straciłam, ale obsmarować mogę, tylko to zostało, tylko tak można piętnować. Żadna to pociecha, ale milczenie jest przyzwoleniem, i do tego dopuścić nie mogę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iza, strać złudzenia, że władzom naszego miasta zależy na kulturze i jej twórcach. Chyba, że mają wejścia i dojścia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.