MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spóźniony Nowy Rok

Bogdan Miklusz
Bogdan Miklusz
Większość z nas zapomniała już o sylwestrowo-noworocznych szaleństwach. Są jednak i tacy, którzy dopiero zaczynają się do nich przygotowywać. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, grekokatolicy i prawosławni nowy rok rozpoczną 14 stycznia.

Dlaczego 14 stycznia? Kalendarz juliański (starego stylu) powstał z polecenia Juliusza Cezara i zaczął obowiązywać 1 stycznia 45 roku p.n.e., początkowo tylko w państwie rzymskim. Wraz ze wzrostem potęgi Rzymu objął później prawie całą Europę i część Bliskiego Wschodu. Bazował na wcześniej opracowanym księżycowym kalendarzu astrologicznym, który wymagał poprawek i reformy (w roku 46 p.n.e. kalendarzowy grudzień wypadał we wrześniu!).

W 1582 roku zgodnie z dekretem papieża Grzegorza XIII nastąpiła kolejna reforma kalendarza. Od tamtej chwili do dziś obowiązuje kalendarz gregoriański (nowego stylu). Kalendarz juliański spóźnia się w stosunku do niego o 13 dni. Chociaż większość krajów, w tym wschodniej Europy, uznała nowy kalendarz, tradycja juliańskiego kalendarza jest wciąż żywa, głównie wśród Słowian Wschodnich i Południowych. Dla wszystkich jest to okazja do częstszego świętowania i radości.

Historia Małanki i Wasyla

W ukraińskiej tradycji chrześcijańskiej 13 grudnia (zgodnie ze starym stylem) to dzień poświęcony św. Melanii. Ta rzymska święta rozdała cały swój majątek ubogim i potrzebującym w V wieku n.e. Ale imię Małanka pojawia się także w mitologii słowiańskiej - rzekomo była ona córką Łady, słowiańskiej bogini wiosny, harmonii i miłości. Małanka miała brata zwanego Księżycem. Pewnego dnia, gdy Księżyc udał się na polowanie, potężny wąż wykradł Małankę z pałacu Łady i ukrył w królestwie podziemnym. Uwolnił ją Wasyl Bez Palców i się z nią ożenił. W ten oto sposób Wasyl i Małanka zostali głównymi postaciami tzw. chodzenia z kozą, barwnego przedstawienia pełnego żartobliwych scenek, piosenek i harców, mającego miejsce w przeddzień Nowego Roku. Na ukraińskim stole tego dnia nie powinno zabraknąć jadła, szczególnie mięsa, które symbolizowało dostatek i powodzenie.

Sczedryj Veczir

Oprócz wspomnianej tradycji chodzenia z kozą w przededniu Nowego Roku, wieczorem 13 stycznia w repertuarze kolędników pojawiają się też "sczedrivky", czyli pieśni winszujące gospodarzowi wszystkiego dobrego w Nowym Roku - urodzaju, zdrowia, radości, itd. Każda sczedrivka powinna posiadać przyśpiew:
Sczedryj Veczir, sczedryj veczir!

W wielu regionach Ukrainy ciągle żywa jest tradycja robienia dowcipów w nocy z 13 na 14 stycznia - wynoszenia furtek, sprzętu gospodarczego, a potem żądania od ich właścicieli "okupu" w postaci mięsa, zboża czy... słodkości.

Małanka, czyli zabawa na całego

Dziś Małanka to nie tylko tradycja, ale i okazja do dobrej zabawy. To odpowiednik polskiego sylwestra, najważniejsza noc w roku - witana szampanem i toastami. Nie ma Małanki, bez wspólnego świętowania, w towarzystwie przyjaciół, rodziny i znajomych. Nie ma też prawdziwej Małanki bez muzyki folkowej, która łączy pokolenia i przypomina o tradycji. Choć teoretycznie zabawy powinny odbywać się w przeddzień Nowego Roku, czyli 13 stycznia zgodnie z kalendarzem juliańskim, liczne małankowe imprezy odbywają się przez cały styczeń, w miejscach, gdzie mieszkają Ukraińcy i Białorusini - na Białostocczyźnie, na Mazurach, w okolicach Przemyśla, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim.

Małanka otwarta jest dla wszystkich, bez względu na narodowość, religię czy poglądy. Niektóre propozycje małankowe dostępne są na portalu internetowym www.harazd.net

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto