Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7440 miejsce

Spragnionych napoić... Janiny Ochojskiej walka o wodę

- Woda jest podstawą życia. Często to słyszymy, ale nie wyobrażamy sobie, jak bardzo to okazuje się prawdą dla ludzi żyjących w krajach najbiedniejszych – mówiła Janina Ochojska-Okońska podczas spotkania ze studentami KUL.

 / Fot. W2428 lipca 2010 roku ONZ z inicjatywy Boliwii przyjęło rezolucję, na mocy której dostęp do czystej wody i sanitariatu został wpisany w poczet fundamentalnych praw człowieka; niezależnych od statusu, pochodzenia czy religii. Mimo to, nadal około 884 mln ludzi na Ziemi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, co oznacza, że co ósmy mieszkaniec globu cierpi z powodu pragnienia bądź chorób spowodowanych piciem brudnej, pełnej bakterii i wirusów wody. 3,5 mln ludzi rocznie z tego powodu po prostu umiera. Najczęściej są to nieuodpornione na choroby dzieci (co minutę z powodu biegunki umiera ich czworo). Problem ten dotyczy aż 53 proc. mieszkańców Azji, 38 procent Afryki, o której słyszy się najwięcej, ale także 3 proc. Europy, która przecież do najbiedniejszych części świata nie należy. Coś, do czego dostęp jest dla nas jest oczywistością, dla mieszkańców rejonów dotkniętych suszą stało się luksusem.

Plemiona południowej Etiopii. Dassanech - ludzie delty. Zobacz zdjęcia

 / Fot. Teresa StachowiczOprócz cierpień związanych z pragnieniem i chronicznym głodem (woda jest niezbędna do nawadniania pól; kiedy jej brakuje, brakuje również pożywienia), brak dostępu do czystej wody powoduje także niemożność kształcenia milionów dzieci. Co dzień stają przed dylematem: albo iść do szkoły, albo po wodę. Choć dla nas może się on wydawać kuriozalny, dla tych dzieci rozwiązanie jest oczywiste: bez wody nie da się żyć, a bez szkoły – tak. Bez ich pomocy ubogie gospodarstwa rodziców nie są w stanie sobie poradzić, dlatego też miliony kobiet i dzieci na całym świecie poświęcają kilka godzin dziennie na zdobywanie wody z odległych i zanieczyszczonych ujęć. W zdobywaniu wiedzy przeszkadza nie tylko brak czasu, ale także fizyczna niemożność dotarcia do budynku szkoły. Szacunkowo, w krajach najbiedniejszych z powodu chorób, wywołanych piciem zanieczyszczonej wody, dzieci opuściły około 443 mln godzin lekcyjnych.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.