Facebook Google+ Twitter

Sprawa Alicja Tysiąc: "Gość Niedzielny" odwołał się od wyroku sądu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-03 12:36

Redaktor "Gościa Niedzielnego" odwołał się od wyroku sądu w Katowicach w sprawie, jaki wytoczyła pismu Alicja Tysiąc. Zgodnie z decyzją sądu "Gość Niedzielny" miał zmieścić przeprosiny dla Tysiąc oraz wypłacić jej 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Zdaniem redakcji, taki wyrok był "rażąco niesprawiedliwy".

Według redaktora naczelnego tygodnika, księdza Marka Gancarczyka, na łamach pisma nie padło porównanie Alicji Tysiąc do hitlerowskich zbrodniarzy. W związku z tym redakcja została zobowiązana do przeprosin za słowa, które nie padły - czytamy w oświadczeniu "Gościa Niedzielnego".

Odnosząc się do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, redakcja nie zgadza się z oceną, że sprawa dotyczyła tylko braku procedur odwoławczych w polskim prawie. Według redakcji, od samego początku w całej sprawie chodziło przede wszystkim o dostęp do aborcji, czego nie ukrywała sama powódka i wspierające ją organizacje, promujące zasadniczo swobodny dostęp do aborcji. Taka ocena wyroku została zresztą zawarta w zdaniu odrębnym od wyroku sędziego Borrego Borrego, który stwierdził, że „rozstrzygnięcie Trybunału w niniejszej sprawie uprzywilejowuje aborcję na życzenie" - czytamy w oświadczeniu.

Redakcja podkreśla również, że ochrona życia ludzkiego jest prawnie zagwarantowana w konstytucji i nie jest tylko kwestią "światopoglądu katolickiego".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.