Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30105 miejsce

Sprawa dla profilera. Wywiad z psychologiem Janem Gołębiowskim

„Zawsze będę pamiętać młodą dziewczynę znalezioną we własnym łóżku z twarzą zaklejoną grubą taśmą klejącą. Zabójstwo? Samobójstwo? Wypadek? Sprawa do dzisiaj nie została do końca wyjaśniona”.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crime_scene_shoeprint.jpg
Kim jest profiler?
Jest kimś kto wspiera śledczych w ich działaniach. Dla mnie jest analitykiem, w naszych realiach często jest psychologiem. Jest osobą, która pomaga zbudować prawdopodobne wersje osobowe śledztwa, czyli stara się odpowiedzieć na pytanie kim jest sprawca i czym się on charakteryzuje.

Modus Operandi, podpis, analiza wiktymologiczna, miejsce zbrodni,
przesłuchanie świadków, co jest najważniejsze w budowaniu profilu?

Wszystkie te elementy są istotne. Bardzo ważne jest studium ofiary i nie może być bagatelizowane. Często niestety w praktyce śledczy nie przykładają się do tego aspektu. Jeżeli tożsamość ofiary jest znana to jest to kopalnia
informacji, które pozwalają zrekonstruować przebieg zdarzenia. Bardzo istotne są dobrze przeprowadzone oględziny miejsca zdarzenia i ujawnienie oraz zabezpieczenie śladów przez techników. Jeżeli pojawiają się ślady zachowań specyficznych nazywanych potocznie "podpisem sprawcy" to dostarczają one wiele informacji odnośnie motywacji sprawcy, jego rysu osobowościowego, ewentualnych zaburzeń.

Jaka część przy tworzeniu profilu jest najtrudniejsza?
Wiele zależy od sprawy. Jak wspomniałem wcześniej tożsamość ofiary jest wielce pomocna, więc trudne są do stworzenia profile, kiedy nic nie wiemy o ofierze. Trudne jest również trafne i precyzyjne określenie wieku sprawcy. Ta informacja podana w profilu może silnie sugerować śledczym grupę podejrzanych. Wiek psychologiczny nie pokrywa się niestety z biologicznym. Każdy z nas zna osobę potocznie określaną jako "niedojrzała", tacy sprawcy zostawiają ślady, które można przypisać komuś młodszemu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.