Facebook Google+ Twitter

Sprawa Halemby: Oskarżeni dobrowolnie poddali się karze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-05 12:16

W gliwickim sądzie zapadł wyrok w sprawie dziewięciu oskarżonych w związku z katastrofą w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej. Oskarżeni poddali się wyrokowi i zasądzono dla nich kary od czterech miesięcy do 2 lat więzienia w zawieszeniu i grzywny od 300 do 1500 złotych.

Większość oskarżonych to sztygarzy. Prokuratura zarzuca im, między innymi, poświadczenie nieprawdy i niewycofywanie załóg ze ścian w czasie przekroczenia stężenia metanu. Chodzi jednak o sytuacje, które miały miejsce przed wybuchem metanu, a nie na zmianie podczas której doszło do tragedii.

"Dobrze by było, by wszyscy pracodawcy wzięli sobie do serca, że jeśli są ustanowione jakieś przepisy, należy je przestrzegać, by nigdy więcej nie doszło do takiej tragedii" - powiedział jeszcze przed ogłoszeniem wyroku prokurator Michał Szułczyński.

Do tragedii w kopalni Halemba doszło w listopadzie 2006 roku. Wtedy to w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło tam 23 górników. Sprawa oskarżonych, którzy wnieśli o wymierzenie kary bez rozprawy została wyłączona z głównego procesu, który ruszył przed gliwickim sądem w listopadzie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.