Facebook Google+ Twitter

Sprawa oświadczeń majątkowych: spóźnił się, ale zostaje

W koszalińskim ratuszu zapanował spokój – nie będzie ponownych wyborów. Prezydent Mirosław Mikietyński nie zostanie odwołany ze stanowiska w związku ze sprawą oświadczeń majątkowych.

Wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz sporządził listę samorządowców, którzy nie złożyli w terminie któregokolwiek z trzech wymaganych oświadczeń majątkowych. Według przepisów znowelizowanej w 2003 roku (weszła w życie w tej kadencji) ordynacji wyborczej spóźnialscy zostają pozbawieni mandatu.

Na stronie internetowej wojewody czytamy, że na liście znalazło się siedmiu wójtów, pięciu burmistrzów oraz jeden prezydent. Ponadto w terminie nie wpłynęły także oświadczenia 14 przewodniczących rad gmin miejskich i powiatów.

Z powyższej listy znikło jedno nazwisko – prezydenta Koszalina Mirosława Mikietyńskiego, który ze złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej żony spóźnił się 22 dni. Dlaczego w takim razie nie poniesie konsekwencji przewidzianych w ordynacji? Po przedłożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów wojewodzie zachodniopomorskiemu okazało się, że Mikietyński, mimo iż przegapił wyznaczony termin, w ogóle nie był zobowiązany powyższego oświadczenia składać – jego żona zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej i z dniem 1 grudnia 2006 roku została wykreślona z rejestru osób prowadzących działalność gospodarczą.

Miejsce Mikietyńskiego na „czarnej liście” wojewody Krupowicza jednak się nie zmarnuje. Do spóźnialskich samorządowców dołączył prezydent Kołobrzegu – Janusz Gromek. Oświadczenie o prowadzeniu przez żonę sklepiku szkolnego złożył… wczoraj. Jak podaje „Głos Koszaliński” Gromek liczy teraz na pomyślną decyzję Sądu Konstytucyjnego.

Mimo iż Rządowe Centrum Legislacji wciąż milczy w sprawie spóźnionych oświadczeń, wojewodowie już działają jednoznacznie interpretując ustawę, która wciąż budzi kontrowersje i wydaje się być niejasną – wysyłają listy do samorządów, nakazujące odwołanie włodarzy miast, którzy wykazali się niekompetentnością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

za trzymanie ręki na pulsie w sprawach regionalnych!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdyby jakiś inżynier o czymś zapomniał (papierek, stempelek) przed emeryturą i zabraliby mu tytuł inżyniera oraz emeryturę? Bo gdzieś takich przepisów by ktoś się doczytał? Kara powinna być stosowna do przewiny. Nie można rozstrzelać człowieka za zabicie świnki (tak było w GG).

Komentarz został ukrytyrozwiń

W większości sprawę zawalili ich prawnicy. Ośmieszamy Polske takim prawem a zwłaszcza ewentualna powtórką wyborów. Ja bym na takie wybory nie poszedł. Bo to oznacza, że nie jestem podmiotem, ale przedmiotem w pzrepychankach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.