Facebook Google+ Twitter

Sprawa Pileckiego na dobrej drodze

Europejska Partia Ludowa poparła akcję „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. O ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem zadecyduje Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 / Fot. W24Od stycznia 2008 r. krakowska Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Głównym celem inicjatywy jest ustanowienie 25 maja – rocznicy śmierci rtm.Witolda Pileckiego – Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego sprawę popierają Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, oraz Europejska Partia Ludowa. Projekt cieszy się również poparciem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej. Witold Pilecki - fot. Michał Tyrpa / Fot. Michał Tyrpa

O ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem zadecydują szefowie grup politycznych wraz z Przewodniczącym PE, prof. Jerzym Buzkiem. Być może nastąpi to już w przyszłym tygodniu.

Petycję do europosłów w tej sprawie podpisało siedmiu byłych więźniów Auschwitz oraz ponad siedmiuset internautów: http://www.petycje.pl/4376

Witold Pilecki (1901-1948) był bohaterem wojen w 1920 i 1939 r., działaczem społecznym, jedynym człowiekiem w historii, który dobrowolnie został więźniem KL Auschwitz. W obozie stworzył konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowej, który przekazywał pierwsze na świecie raporty na temat masowych zbrodni dokonywanych przez Niemców. Po ucieczce z Auschwitz, Pilecki kontynuował służbę w wywiadzie Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, skąd trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Wyzwolony przez Amerykanów, na rozkaz gen. Andersa przedostał się do Kraju, gdzie w 1947 r. został aresztowany przez UB. Po niesłychanie brutalnym śledztwie (wypowiedział wówczas słynne słowa "Oświęcim to była igraszka"), został skazany na śmierć. Stracony 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie, strzałem w tył głowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.