Facebook Google+ Twitter

Sprawa pobicia Rosjan w czasie Euro 2012 trafiła do sądu

Sprawa ulicznej burdy z udziałem kibiców rosyjskich i polskich podczas Euro 2012 trafia do sądu. Prokuratura okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciwko organizatorom ataków na kibiców rosyjskich.

Pseudokibice w czasie Euro 2012 / Fot. Bartek Syta/PolskapresseJak podaje Gazeta Wyborcza w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi B. i Wojciechowi W. Prokuratura zarzuca im, że w czasie Euro 2012, w dniach od 7 do 12 czerwca 2012 r., "organizowali i koordynowali przyjazd do Warszawy pseudokibiców z terenu całej Polski w celu dokonania pobicia kibiców rosyjskich".

Zobacz też: Zamieszki w Warszawie w obiektywie Filipa Chochoła

Zarzucane im czyny zagrożone są pozbawieniem wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. Czyny te polegały zwłaszcza na podżeganiu do stosowania przemocy wobec osób innej narodowości.

W najbliższych dniach będziemy zatem świadkami rozpoczęcia rozprawy sądowej, nie znajdującej precedensu w źródło: http://www.youtube.com/watch?v=7F8o0iKrFnQ&feature=player_embedded / Fot. print screenciągu ostatnich lat. Sprawa ocierać się będzie o poglądy rasistowskie i dyskryminację. Nie bez znaczenia może być fakt podgrzewania atmosfery przez niektórych polityków, przed i podczas trwania rozgrywek Euro 2012.

Wokół rozprawy z pewnością narodzą się nowe emocje i szeroka debata. Można spodziewać się również zapytań, co z prowokatorami strony rosyjskiej?

Zobacz film z zamieszek przed meczem Polska - Rosja

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Nie wiem czemu się tu dziwić? Przecież to było w Warszawie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak po prawdzie, to "organizatorów i koordynatorów" z obu stron bez problemu można było namierzyć już na etapie przygotowań, wchodząc na fora internetowe. Widać osobom, odpowiedzialnym za wydanie zgody, nie chciało się zrobić rozeznania albo zignorowały zagrożenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście sądzę, że wydanie zgody na swojego rodzaju manifestację Rosjan na terenie RP było wielkim nieporozumieniem ( nie wydaje mi się, żeby w podobnych okolicznościach władze rosyjskie zgodziły się na coś podobnego w odniesieniu do Polaków)
Taka zgoda już sama w sobie wytworzyła napięcie i nie potrzeba było rzeczywiście geniuszu, by przewidzieć, że "nastąpi przeskok iskry".
Dodatkowo podsycane napięcie poprzez wypowiedzi niektórych polityków ich zachowanie i postawę, było tylko przysłowiową wodą na młyn.

Nie trudno w takich sytuacjach o manipulację ludźmi i skłonienie ich do określonych zachowań. Obecny proces moim zdaniem powinien zatoczyć o wiele szersze kręgi i dotknąć również tych, których chroni tzw. immunitet. Z bardzo prostej przyczyny. Naruszona została polska racja stanu.
Możemy mieć jedynie szczęście, że burda nie przerodziła się w długotrwały, ostry konflikt narodowy. Jak widać po większości społecznych zachowań, jakiś tam zdrowy rozsądek jeszcze w Polakach jest. Teraz przekonamy się, czy sądy rzeczywiście są niezawisłe, czy też skończy się na tzw. "kozłach ofiarnych" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten komentarz oznacza, że nie trzeba być Einsteinem żeby przewidzieć, że taka sytuacja może mieć miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ten komentarz oznacza, że Pan też rzucił by się na Rosjan i ich pobił?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, chyba chodzi Panu o osoby które wydały zezwolenie na przemarsz Rosjan w dniu ich święta niepodległości. Każdy myślący może przewidzieć, że pochód Rosjan z czerwonymi flagami z sierpem i młotem w centrum Warszawy zadziałają jak płachta na byka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już w roku ubiegłym sądy miały co robić
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cięzko mi oceniać, niech ktoś mi powie, że gdybyśmy my wymachiwali w Moskwie polskimi barwami to nie skończyłoby się tak samo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na załączonym Video (czas 0:55 - 1:05) widzimy znanego polityka. Czy takie zachowanie jest na miejscu ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.